OMV ile Mubadala arasındaki Borealis’ten hisse satın alma işlemleri tamamlandı

OMV, mart ayında imzaladığı anlaşma kapsamında Borealis’teki yüzde 36’lık hisselerine ek olarak 4,68 milyar dolar yatırım neticesinde yüzde 75’lik oranla şirketin çoğunluk hissesine sahip oldu. OMV ile Abu Dabi merkezli yatırım şirketi Mubadala arasında mart ayında OMV’nin Borealis’in çoğunluk hisselerini almasına yönelik imzalanan anlaşma süreci tamamlandı. Satın alma işleminin tamamlanması ile Avusturya merkezli enerji şirketi […]

OMV ile Mubadala arasındaki Borealis’ten hisse satın alma işlemleri tamamlandı
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma13 Kasım 2020 13:24
  • Güncelleme13 Kasım 2020 14:23

OMV, mart ayında imzaladığı anlaşma kapsamında Borealis’teki yüzde 36’lık hisselerine ek olarak 4,68 milyar dolar yatırım neticesinde yüzde 75’lik oranla şirketin çoğunluk hissesine sahip oldu.

OMV ile Abu Dabi merkezli yatırım şirketi Mubadala arasında mart ayında OMV’nin Borealis’in çoğunluk hisselerini almasına yönelik imzalanan anlaşma süreci tamamlandı. Satın alma işleminin tamamlanması ile Avusturya merkezli enerji şirketi OMV, Avrupa’nın önde gelen petrokimya şirketlerinden Borealis’teki yüzde 36 hissesini 4,68 milyar dolar karşılığında aldığı yüzde 39’luk ek hisseyle yüzde 75’e çıkardı.

Şirketten yapılan açıklamada “OMV, sektörde polyolefin ve baz kimyasal tedarikinde lider sağlayıcı rolünü üstlenecek. Aynı zamanda OMV, Avrupa’daki 1 numaralı etilen ve propilen üreticisi, dünya çapında ise en iyi 10 polimer üreticisinden biri olacak.” ifadeleri kullanıldı.

Borealis’in Viyana’daki merkez ofisi dahil olmak üzere yaklaşık 6 bin 800’den fazla çalışanı bulunuyor ve şirket 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Borealis, 2019 yılında toplam 9,8 milyar euro satış geliri ve 872 milyon euro net kar elde etti. Covid-19 pandemisinin etkilerine rağmen 2020 yılının ilk dokuz ayında Borealis, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla işletme faaliyetlerinden 1,1 milyar euroluk nakit akışı gerçekleştirdi.