Türkiye Enerji Zirvesi

İlk mesaj

İlk mesaj

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yeni dönemde Türkiye’nin enerji yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayraktar; yenilenebilir, nükleer, doğal gaz, petrol ve elektrik altyapısının da aralarında bulunduğu 200 milyar dolarlık proje seti hazırladıklarını söyledi.

ÜRETİM HEDEFİ 10 MİLYON METREKÜP

Karadeniz gazında üretim hedefimiz; günlük 10 milyon metreküp. Bu da yılda yaklaşık 3,5 milyar metreküp gaz demek. İkinci fazda ise 40 milyon metre-küpe çıkmayı hedefliyoruz.

ARZ GÜVENLİĞİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYORUZ

Türkiye’deki altyapının Avrupa’nın arz güvenliği için kullanılması noktasında destek olmayı sürdüreceğiz. Bu anlamda mevcut ülkelerle olan ilişkilerimizi daha da artırmayı hedefliyoruz.

MADENCİLİKTE CİDDİ BİR POTANSİYELE SAHİBİZ

Madende artık ülkemizin net ihracatçı konuma gelme hedefi var. Madencilik faaliyetlerini iyileştirecek çalışmaların içerisinde olacağız. Bu alanda ciddi bir potansiyel var.

YATIRIMLAR HIZ KESMEYECEK

Enerjide yeni yatırım ve reform sürecinin başlatılması temel hedefimiz. Yatırımlarla alakalı portföyü çeşitlendirme, daha güçlü yabancı yatırımı ülkemize çekme sürecine giriyoruz.

NÜKLEERDE 20 BİN MW ÜZERİNE ÇIKILACAK

Nükleer düşük karbonlu ekonomiler için dünyanın en çok ihtiyaç duyacağı alanlardan. Türkiye, 2050’lere geldiğinde 20 bin megavatın üzerinde nükleer kurulu güce sahip olacak.

RÜZGAR VE GÜNEŞ YATIRIMLARI ARTACAK

Önümüzdeki süreçte her yıl yaklaşık bin 500 megavat rüzgar projesi yapma hedefimiz var. Güneş’te ise 2035 yılına kadar yaklaşık 40 bin megavatlık ilave hedef koyduk.

Haberin devamı için tıklayınız.