8 ilçeye daha doğalgaz geliyor

 EPDK Mart-Haziran 2017 dönemine ilişkin doğal gaz dağıtım lisansı genişlemeleri ile ilgili bilgilendirme duyurusunda bulundu.

 

EPDK’dan yapılan açıklama şu şekilde:
“4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu kapsamında EPDK tarafından bugüne kadar yapılan ihaleler sonucunda 63 dağıtım bölgesi için dağıtım lisansı verilmiştir. Kanun öncesi lisans verilen 7 adet dağıtım lisansı ile birlikte mevcut durumda 70 doğal gaz dağıtım lisansı yürürlükte bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte, Aralık 2016 ayında gerçekleştirilen Ağrı ve Doğubayazıt ile Tunceli Doğal Gaz Dağıtım İhalelerine ilişkin lisanslama işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Mart 2017 ayında Artvin ile Hakkâri, Şırnak, Yüksekova, Cizre, İdil ve Silopi Doğal Gaz Dağıtım İhaleleri gerçekleştirilmiş olup lisanslama işlemleri devam etmektedir. Böylelikle 81 ilimizin tümünde doğal gaz kullanımına imkân sağlanmıştır.

 

Diğer taraftan, hâlihazırda 316’sı ihaleler kapsamında, 155’i ise genişleme işlemleri neticesinde toplam 471 ilçemiz doğal gaz dağıtım bölgeleri kapsamına alınmıştır. Bu ilçelerimizin 339’unda hâlihazırda doğal gaz kullanılmaktadır.

 

Mart 2017’den Haziran 2017’ye kadar geçen dönemde gerçekleştirilen genişlemeler aşağıdaki tabloda ilgili Kurul Kararları, öngörülen gaz arzı tarihleri ve gaz arzını sağlayacak dağıtım şirketleri ile birlikte sunulmaktadır.”