Enerjide dışa bağımlılık kader değil

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bütçe görüşmelerinde enerji sektörüne yönelik önemli mesajlar verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. TÜRKİYE YÜZYILINDA MİLLİ ENERJİ POLİTİKASI TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan 2024 yılı bütçe […]

Enerjide dışa bağımlılık kader değil
Burak Karagöl
  • Yayınlanma24 Kasım 2023 13:20
  • Güncelleme9 Ocak 2024 13:43

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bütçe görüşmelerinde enerji sektörüne yönelik önemli mesajlar verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi.

TÜRKİYE YÜZYILINDA MİLLİ ENERJİ POLİTİKASI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan 2024 yılı bütçe görüşmelerine katılan Bakan Bayraktar, tabii kaynaklardan hidrokarbon arama ve üretimine, enerji arz güvenliğinden yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına, nükleer enerjiden enerji verimliliğine kadar birçok alanda ‘Türkiye Yüzyılında Milli Enerji ve Maden Politikası’ hedeflerini anlattı.

YENİ KAYNAKLARI HIZLA DEVREYE ALACAĞIZ

Kara ve deniz alanlarında yoğun şekilde yürütülen arama çalışmalarına tempoyu artırarak devam edeceklerini vurgulayan Bayraktar; “Coğrafya kaderdir ancak enerjide dışa bağımlılık kader değildir anlayışıyla milletimizin refahı ve yaşam kalitesini artırmak için bulduğumuz kaynakları hızla devreye alacağız” dedi.

NÜKLEERSİZ DÖNÜŞÜM MÜMKÜN OLAMAZ

Sadece yenilenebilirle, nükleer enerji olmadan bir dönüşümün mümkün olamayacağının altını çizen Bakan Bayraktar; “Türkiye mutlaka baz yükte nükleer santrale ihtiyaç duyuyor. Çünkü bizim uzun dönemli projeksiyonlarımızda 20 bin megavatın üzerinde nükleer güce ihtiyacımız olduğu gözüküyor” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız.