Doğal Gaz Dağıtımında İkinci Yatırım Hamlesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Başkanlığında GAZBİR Yönetim Kurulunun katılımıyla gerçekleşen toplantıda yeni dönem yatırım stratejisi değerlendirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Başkanlığında GAZBİR ile düzenlenen değerlendirme toplantısında doğal gaz dağıtım şirketlerinin gelecek iki yıldaki yatırım stratejisi değerlendirildi.

Ankara’da gerçekleşen toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Bakan Danışmanları Ertuğrul Altın, Ömer Demirhan ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan katıldı. Değerlendirme toplantısına GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, Başkan Yardımcısı Aslan Uzun, Başkan Yardımcısı Yaşar Çıkış, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali İhsan Sılkım, Gökalp Özkök, Hasan Yasir Bora, Halim Tosun ve GAZBİR Dernek Müdürü Musa Cem Önal doğal gaz dağıtım sektörünü temsilen katıldı.

Doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla 2017-2019 yılları arasında 200’den fazla yeni ilçenin doğal gaza kavuşmasını amaçlayan projede gelinen nokta detaylı şekilde değerlendirildi. Proje kapsamında yaklaşık olarak 3,5 milyar TL yatırım ile 4 milyondan fazla vatandaşın doğal gaza kavuşması amaçlanıyor.

Doğal gaz dağıtım sektöründe geçen 14 yılda gerçekleşen şebeke yatırımı ile 76 ilde 12,4 milyon abone doğal gaz kullanır hale geldi. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği verilerine göre ülkemizde 43,1 milyon kişi doğal gaz kullanıyor.
Geçtiğimiz aylarda EPDK tarafından sonuçlandırılan Ağrı-Doğu Beyazıt ve Tunceli Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhaleleri ve 27, 28 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak dağıtım lisansı ihaleleri ile Artvin ve Hakkari, Şırnak, illeri ile Yüksekova, Cizre, İdil, Silopi ilçeleri doğal gaza kavuşacak. Böylece Türkiye’de 81 ilde doğal gaz kullanılabilir hale gelecek.