BOTAŞ ve Türkmengaz arasında iş birliği

Türkiye’nin doğal gaz merkezi olma amacıyla BOTAŞ ve Türkmengaz arasında iş birliği gerçekleşti. Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Mekan Ìşangulíyev’in katılımıyla Türkmengaz ve Türkmenpetrol yetkililerinin bulunduğu heyet ile BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mithat Aydın başkanlığında, Türkmenistan gazının Türkiye’ye ulaştırılması ve taraflar arasındaki kısa ve uzun vadeli iş birliği olanaklarının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildi. Geniş katılımlı toplantının ardından […]

BOTAŞ ve Türkmengaz arasında iş birliği
Burak Karagöl
  • Yayınlanma30 Ocak 2024 15:43

Türkiye’nin doğal gaz merkezi olma amacıyla BOTAŞ ve Türkmengaz arasında iş birliği gerçekleşti.

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Mekan Ìşangulíyev’in katılımıyla Türkmengaz ve Türkmenpetrol yetkililerinin bulunduğu heyet ile BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mithat Aydın başkanlığında, Türkmenistan gazının Türkiye’ye ulaştırılması ve taraflar arasındaki kısa ve uzun vadeli iş birliği olanaklarının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildi.

Geniş katılımlı toplantının ardından BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdulvahit Fidan, Ankara Büyükelçisi Mekan Ìşangulíyev ile Türkmengaz ve Türkmenpetrol Başkan Yardımcıları arasında sınırlı katılımcılı üst düzey bir toplantı daha gerçekleştirildi. Toplantılarda Türkmenistan ile Türkiye arasındaki güçlü bağlar vurgulanarak Türkmen gazının Türkiye’ye ulaştırılması konusunda iki ülke liderlerinin koymuş olduğu siyasi irade doğrultusunda BOTAŞ’ın kararlılığı ve arzusu ifade edildi. Bu hedefi gerçekleştirmek üzere BOTAŞ’ın Türkmenistan tarafına her türlü desteği vermeye hazır olduğu mesajı vurgulanarak Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarına açılması noktasında taraflar arasındaki daimi iletişimin iki devlet şirketi arasında da sürdürülmesinin öneminin altı çizildi.