Bosna Hersek TürkAkım’ın Bosna Hersek’e ulaştırılmasıyla ilgileniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “TürkAkım noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Rusya’yla da mutabık kalmak suretiyle dostlarımıza, kardeşlerimize yapılacak otoyolun yanından süratle Türk Akımı geçer. Ve kendilerine TürkAkım’ı, bu doğal gazı ulaştırırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Konsey Üyeleri Zeljko Komsic ve Şefik Caferoviç ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüştü.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Konsey Başkanı Dodik, ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını cevapladı.

KONSEY BAŞKANI DODİK: “TÜRKAKIM PROJESİ’NİN DOĞURDUĞU FIRSATLARI KAÇIRMAK İSTEMİYORUZ”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik yaptığı açıklamada, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Sırbistan’a kadar geldiğini belirterek “Bosna Hersek, bu doğal gazın Bosna’ya ulaştırılmasıyla ilgileniyor. Tabii ki otoyol projesi de planladığımız şekilde gerçekleştirilmeli ve otoyolla birlikte doğal gaz akımını da yapmalıyız. Bu fırsatı kaçırmamalıyız.” dedi.

Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü konferansı yanında Rusya’nın da dahil olacağı bir dörtlü konferans yapılabileceğini söyleyen Dodik, Sırbistan’a kadar gelen TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne değinerek şunları kaydetti:

“Türkakım, Sırbistan’a kadar gelmiştir. Bosna Hersek, bu doğal gazın Bosna’ya ulaştırılmasıyla ilgileniyor. Bosna Hersek, Türk Akım’ın ülkeye ulaştırılmasıyla ilgileniyor. Otoyolla birlikte Türk Akım’ın ulaştırılması fırsatını kaçırmamalıyız Otoyol yapılırken doğal gaz projesinin güzergahının da yapılması gerekiyor. Bu güzergah, birçok Bosna Hersek şehrinden geçecek” diye konuştu.

Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Konseyi Başkanı Milorad Dodik’in sözlerine verdiği yanıtta, “TürkAkım noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Rusya’yla da mutabık kalmak suretiyle dostlarımıza, kardeşlerimize yapılacak otoyolun yanından süratle Türk Akımı geçer. Ve kendilerine TürkAkım’ı, bu doğal gazı ulaştırırız” şeklinde konuştu.

“MISIR HALKI BİZİMLE TERS DÜŞMEZ”

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin kararlılığı aynen devam etmektedir. Yani buradan bizim taviz vermemiz söz konusu değil” dedi.

8 yıl sonra Mısır’la kurulan diplomatik ilişkiye yönelik de, “Mısır halkı bizimle ters düşmez” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez. Şu anda da atılan adımlar aslında geçici yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana. Suudi Arabistan’ın da burada Yunanistan’la ortak tatbikatı söz konusu ama bir diğer taraftan da Suudi Aarabistan’ın şu an Türkiye’den SİHA talebi var, yani kimin eli kimin cebinde belli değil.”