Avrupa için asıl risk 2023 kışı

Avrupa için asıl risk 2023 kışı

OME Hidrokarbonlar Direktörü Doç. Dr. Sohbet Karbuz, Gas&Power Genel Yayın Yönetmeni Emin Kaya’nın sorularını yanıtladı.

OME Hidrokarbonlar Direktörü Doç. Dr. Sohbet Karbuz’la, Avrupa enerji krizinin nedenlerini, sonuçlarını, çözüm yollarını ve Türkiye’ye muhtemel etkilerini konuştuk. İşte Karbuz’un çarpıcı tespitlerinden satırbaşları…

1.Çok çeşitli soru işaretlerine rağmen, bazı şartların gerçekleşmesiyle Avrupa bu kışı atlatabilir. Ancak asıl sorun 2023 kışı olacak-tır. Muhtemelen Rusya’nın hedefi de bu zaten.

2.Avrupa nerede hata yaptı sorusuna verilebilecek en güzel cevap ‘Nerede doğru yaptı ki?’ sorusudur. Hatalarını kabullenmek yerine tüm suçu Putin’e atıyorlar.

3.Bence AB’nin depolarla ilgili bu kış vereceği en büyük sınav, AB’nin dayanışma ilkesinin testi olacaktır. Her koyun kendi bacağından mı asılacak, göreceğiz.

4.Avrupa’da enerji krizinin şiddetini azaltmanın en önemli araçlarından biri talebi azaltmaktır. Ama talebi düşürmeyi bir kenara bırakın arzı düşürmekle uğraşıyorlar.

5.Türkiye’nin Ukrayna krizi sürecini çok başarılı dengeli bir diplomasiyle yürütmesi nedeniyle en azından Rusya’dan petrol ve gaz tedariki açısından bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum.

6.Talebi düşürmeye yönelik önlemlere ve özellikle enerji tasarrufu konusuna bir an önce ağırlık vermeliyiz. En ucuz enerji kullanılmayan enerjidir; sübvanse edilen enerji değil.

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.