Aksa Enerji, yurt dışı yatırımlarıyla net karını üçe katladı

Aksa Enerji, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarından elde ettiği gelirler ile Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını (FAVÖK) bir önceki yıla göre yüzde 74 artırarak 2,6 milyar TL’ye taşıdı.  Aksa Enerji, 2021 yılı 12 aylık konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 7 ülkede faaliyet gösteren şirket, Özbekistan’da tarihinin en büyük yurt dışı […]

Aksa Enerji, yurt dışı yatırımlarıyla net karını üçe katladı
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma1 Mart 2022 09:19
  • Güncelleme1 Mart 2022 09:22

Aksa Enerji, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarından elde ettiği gelirler ile Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını (FAVÖK) bir önceki yıla göre yüzde 74 artırarak 2,6 milyar TL’ye taşıdı. 

Aksa Enerji, 2021 yılı 12 aylık konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 7 ülkede faaliyet gösteren şirket, Özbekistan’da tarihinin en büyük yurt dışı yatırımına imza attığı 2021 yılını rekor finansal sonuçlarla taçlandırdı. Döviz bazlı getirilerinin katkısıyla konsolide ana ortaklık net karını bir önceki yıla göre 3 katından fazla artıran Aksa Enerji, karlılığını 1,68 milyar TL’ye yükseltti. Şirketin cirosu ise bir önceki yıla göre yüzde 92 artışla 13,9 milyar TL seviyesine ulaştı. 

“ÜLKE EKONOMİSİNE DEĞER KATAN YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Şirketin finansal performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “2021 yılı bizim için başarıların, rekorların yılı oldu. Asya ve Afrika’daki yatırımlarımız sayesinde net karımızı 1,68 milyar TL ile 3 katından fazla artırdık, FAVÖK ve ciroda rekor büyüme kaydettik. 470 milyon ABD doları yatırımla, tarihimizin en büyük yurt dışı yatırımını hayata geçirdiğimiz 2021 yılında, net finansal borçlarımızın FAVÖK’e oranı ise düşmeye devam etti ve sektör ortalamasının çok altında bir seviye olan 1,74 çarpan olarak gerçekleşti.” ifadesine yer verdi.

Gelecek dönem beklentileri hakkında oldukça olumlu konuşan Kazancı, “Yeni dönemde Özbekistan santrallerimiz ile döviz bazlı gelirlerimizi artırmaya devam edeceğiz. 2022 yılında da yarısı yurt dışında olmak üzere 2.700 MW’tan fazla kurulu gücümüz ile çalışmalarımıza ara vermeden hem ülkemize hem de faaliyet gösterdiğimiz bölgelere değer katmak için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.