blank

Yurt içinden temin edilen test yakıtlarına da ulusal marker eklenmeyecek

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre artık yalnızca yurt dışından temin edilen değil, yurt içinden alınan referans test yakıtlarına ve araç ilk dolum yakıtlarına da ulusal marker eklenmeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Petrol Piyasasında Ulusal Marker Uygulamasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre söz konusu yönetmeliğin “Ulusal Markerin Ekleneceği Akaryakıt Türleri” başlıklı 5. maddesinde yapılan değişiklikle kurumdan izin alınması ve sonrasında belgelendirilmesi kaydıyla Ar-Ge ve test amaçlı olarak yurt dışından veya yurt içi üreticilerden temin edilen ve ulusal marker uygulaması kapsamında bulunan referans test yakıtlarına ve araç ilk dolum yakıtlarına ulusal marker eklenmeyeceği belirtildi.

Daha önce ulusal markerin eklenmeyeceği yakıt türleri yalnızca “yurt dışından temin edilen ve ulusal marker uygulaması kapsamında bulunan referans test yakıtları” olarak tanımlanıyordu.

Yine aynı yönetmeliğin ekinde yer alan örnek teminat mektubundaki EPDK binasının adresi de bu değişiklikle güncellendi.