Paralimpik Tenisçi Büşra Ün enerjisini Aytemiz’den alıyor

Spor ve sporcuya verdiği sürdürülebilir destekle Türk sporunun yanında olduğunun altını çizmeye devam eden Aytemiz, Paralimpik Oyunları’na katılan ilk Türk kadın tenisçi Büşra Ün’e sponsor oldu.

Aytemiz, spora ve sporcuya verdiği sürdürülebilir desteğine devam ediyor. Aytemiz, şimdi de 2021 Tokyo Olimpiyatlarına hazırlanan Paralimpik milli tenisçi Büşra Ün’e sponsor oldu. Sayısız derecesi ve şampiyonlukları bulunan Büşra Ün, 2021 Tokyo Olimpiyatlarına Aytemiz’in desteği ile hazırlanacak.

Aytemiz, spor sponsorluklarına ilk olarak 2016 yılında Alanyaspor ile başladı ve bu beraberlik istikrarlı bir şekilde beşinci sezonunda da devam ediyor. Bunun dışında, Motorcu Dostu Trafik projesiyle de motosiklet camiasına adım atan Aytemiz, 2018 yılında Dünya Motokros Şampiyonası’nın Türkiye etabına sponsor oldu. Ardından, bu yıl içerisinde Transanatolia rallisinde Dr. Deniz Algün’e destek verirken, WRC Türkiye Rallisi’nde yarışan 2019 yılının şampiyonu BC Vision Motorsport takımına da sponsor oldu. Aytemiz farklı alanlarda spora ve sporcuya olan desteğine şimdi de Büşra Ün’e akaryakıt sponsoru olarak devam ediyor.

Paralimpik oyunlarına katılan ilk Türk Kadın tenisçi Büşra Ün, 2009 yılından beri, milli takım sporcusu ve aynı zamanda Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği ve Liderlik alanında yüksek lisans yapıyor.  Bugüne kadar verdiği mücadelelerle engelleri aşan Büşra Ün, 2010 Bulgaristan Balkan Şampiyonu, 2010-2012 Fransa Gençlerde Dünya 3’üncüsü, 2009-2019 Türkiye Şampiyonu oldu. Rio Paralimpik Olimpiyatları’na katılarak Türk Kadın Tenisçi unvanını elde eden Büşra Ün, şimdi ise 2021 Tokyo Paralimpik Oyunlarına hazırlanıyor.

Büşra Ün gazetemizin sorularını cevapladı.

“TENİSE BAŞLADIĞIM 2009 YILINDAN BERİ, MİLLİ TAKIM SPORCUSUYUM”

Kendinizden bahseder misiniz?

19 Mayıs 1994, İzmir doğumluyum. Liseyi Buca Anadolu Lisesi’nde, Yükseköğrenimimi Adnan Menderes Üniversitesi’nin Spor Yöneticiliği Bölümü’nde tamamladım. Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği ve Liderlik alanında yüksek lisans yapıyorum. 6,5 aylıkken görmeye başladığım 2 yıllık kemoterapi tedavisi ve 2 ameliyat sonrasında kanseri yendim. Fakat, tümörün sinirlerime verdiği hasardan dolayı tekerlekli sandalye ile yaşamımı sürdürüyorum. Tenise başladığım 2009 yılından beri, milli takım sporcusuyum.

“İNSAN İSTEYİNCE VE DOĞRU ÇALIŞINCA YAPAMAYACAĞI BİR ŞEY YOK”

Spor hayatına başlamaya nasıl karar verdiniz?

2009 yılının Şubat ayında bir akşam ailemle gezmeye çıktık. Hava çok soğuk olduğu için 5 dakika bile duramadık. Eve dönüş yoluna geçtiğimizde bir tenis kulübüne denk geldik. ‘Bakalım, engellilere masa tenisi dersi veriyorlar mı?’ diye düşündük. ‘Masa tenisi değil, kort tenisi dersi veriyoruz.’ dediler. Önce inanamadık. Hem tekerlekli sandalyede oturmak hem de raketi tutup, topa yetişip vurmak bana imkânsız gözüktü ancak elime raketi alır almaz sevdim tenisi. İnsan isteyince ve doğru çalışınca yapamayacağı bir şey yok. Tenis sayesinde bunu gördüm ve o günden beri oynuyorum.

“2021 TOKYO PARALİMPİK OYUNLARINA HAZIRLANIYORUM”

Başarılarınızdan bahseder misiniz?

Bugüne kadar birçok verdiğim mücadelelerle engelleri aşarak 2010 Bulgaristan Balkan Şampiyonu, 2010-2012 Fransa Gençlerde Dünya 3’üncüsü, 2009-2019 Türkiye Şampiyonu oldum. Rio Paralimpik Olimpiyatları’na katılarak Türk Kadın Tenisçi unvanını elde ettim. Şimdi ise 2021 Tokyo Paralimpik Oyunlarına hazırlanıyorum.

“AYTEMİZ’İN SPOR VE SPORCUYA VERDİĞİ ÖNEMİN FARKINDAYDIM”

Aytemiz ile yollarınız nasıl kesişti?

Aytemiz’in spor ve sporcuya verdiği önemin farkındaydım. Benim sevdiğim bir arkadaşım Aytemiz yöneticileri ile tanışmama vesile oldu. Sağ olsunlar hiç tereddüt etmeden beni destekleme kararı verdiler. Buradaki desteğin maddi yönünden çok Aytemiz çalışanlarının gösterdiği yakın ilgi ve alakanın manevi yönü beni çok mutlu etti.

‘TENİS SAYESİNDE ÖZGÜVENİM GELİŞTİ, BİRÇOK ÜLKEYE GİTTİM’

Sizin gibi engelli bireylere ne söylemek istersiniz?

Hiçbir zaman içine kapanık bir çocuk değildim ancak tenis sayesinde özgüvenim gelişti, birçok ülkeye gittim ve yabancı dilim gelişti. İlk kez tenis için tek başıma otobüse bindim, antrenmanıma annemsiz gittim. O günden 10 yıl sonra yurt dışında tek başıma yüksek lisans yapıp yalnız yaşayabileceğimi hayal bile edemezdim. Dışarı her çıkışımızda birçok engelle karşılaşıyoruz ve bu moralimizi bozabiliyor. Ancak ben bu engelleri aşarak hayallerime ulaştım ve bugünkü Büşra oldum. Bu yüzden engelli/engelsiz bireylere önerim; “Yapamazsın” diyenlere “Beni durduramazsın” demeleri.