ZOR YAZ

OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM İçeride yaşadığımız ekonomik sorunlar, dışsal faktörlerle de birleşince gerçekten çok olağanüstü bir dönem yaşamamıza neden oluyor. İhracat ve büyüme rakamları yüzümüzü güldürse de enflasyon ve özellikle enerji maliyet ve fiyatlarındaki artışlar durumu oldukça zorlaştırıyor. Bu ortamda akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar da maalesef gündemden hiç düşmüyor. Gerek ekonomik konjonktür, gerekse akaryakıt fiyatlarındaki artışlar […]

ZOR YAZ
Gözde Emlik
  • Yayınlanma6 Haziran 2022 09:43
  • Güncelleme6 Haziran 2022 15:56

OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM

İçeride yaşadığımız ekonomik sorunlar, dışsal faktörlerle de birleşince gerçekten çok olağanüstü bir dönem yaşamamıza neden oluyor. İhracat ve büyüme rakamları yüzümüzü güldürse de enflasyon ve özellikle enerji maliyet ve fiyatlarındaki artışlar durumu oldukça zorlaştırıyor. Bu ortamda akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar da maalesef gündemden hiç düşmüyor.

Gerek ekonomik konjonktür, gerekse akaryakıt fiyatlarındaki artışlar şirketleri ve bayileri nasıl etkiliyor? Fiyatların bu şekilde yükselmeye devam etmesi durumunda tüketim nasıl etkilenir? Tüm bunları sektörümüzün duayen isimlerinden  Petrol Ofisi CEO’su   Selim Şiper’le  konuştuk.

Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper:

‘ENTEGRE MARJ ORANSAL OLARAK GERİLEDİ’

Bizim entegre marj diye tabir ettiğimiz dağıtıcı ve bayinin paylaştığı pay, en azından enflasyon paralelinde artış göstermek durumunda. Aksi takdirde sektör olarak hiçbir masrafı karşılayamaz durumda kalacağız.

‘EN BÜYÜK YÜKÜ SEKTÖR OYUNCULARI ÇEKİYOR’

Fiyatların böyle artmasının en büyük yükünü de bir noktada dağıtım şirketleri ve bayiler çekiyor. İşletme sermayesi, bütün bu fiyat artışları çerçevesinde 2-2,5 katına çıktı. Bunun finansmanı açısından çok yüklü bir faturayla karşı karşıya kalmaya başladık.

Haberin tamamı için tıklayınız