Yemen’de akaryakıt zammı halkın “belini büküyor”

Yemen’de meşru hükümetin kontrolü altındaki Hadramevt ve Şebve kentlerinde akaryakıt fiyatlarının artması ve yerel para biriminin değer kaybetmesi halkın tepkisine neden oldu.

 

Yemen Petrol Şirketinin Hadramevt Müdürlüğü geçen pazar Hadramevt ve Şebve’de akaryakıt fiyatlarını arttırma kararı aldı. Benzinin litre fiyatı 185 Yemen riyali (74 cent), motorinin fiyatı 175 riyal (70 cent) iken Hadramevt ve Şebve’de benzinin litre fiyatı 220 riyale (88 cent), motorinin ise 210 riyale (84 cent) yükseldi.

 

Akaryakıta zam gelmesi neticesinde, toplu taşıma ve taksi fiyatları da zamlandı.

 

Öte yandan Yemen riyalindeki değer kaybı sürerken 1 dolar, 400 riyale yükseldi. Yerel para biriminin değer kaybetmesiyle gıda maddelerinin fiyatları da arttı.

 

Tüm bunlar, çatışmalar nedeniyle zor durumda olan, çoğu zaman maaşlarını alamayan halkın sıkıntılarının daha fazla artmasına neden oldu.

 

Yemen Petrol Şirketinin Hadramevt Müdürü Muhammed Bamga, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada petrol fiyatlarının yaklaşık bir aydır artış gösterdiğini, bu sebeple şirketin bütçesinde açık meydana gelmesi neticesinde bu kararı aldıklarını belirterek, “Ayrıca Yemen riyali, yabancı para birimleri karşısında değer kaybetti. Bu durum farkı kapatma noktasında şirketin yükünü arttırdı.” dedi.

 

Aden ve Marib’de ise durumun farklı olduğunu belirten Bamga, “Bu şehirlerde hükümet akaryakıta destek veriyor ve fiyat üzerinde etkili oluyor. Hadramevt konusunda da hükümetin önünde iki seçenek var. Ya Aden ve Marib’deki gibi Hadramevt’e de destek olur ya da para birimini sabitler.” diye konuştu.

 

YEMEN PETROL ŞİRKETİ VE HÜKÜMET ZAMDAN RAHATSIZ

 

Öte yandan Yemen Petrol Şirketinin ana merkezi, Hadramevt Müdürlüğü’nün aldığı bu karara karşı çıkarak, şube müdürlüğüne bildiri yolladı.

 

Bildiride, şubenin vatandaşı olumsuz etkileyecek fiyat artışları konusunda yetkilerinin olmadığı, merkeze başvurmadan böyle bir karar almamaları gerektiği belirtildi. Ancak şirket içindeki anlaşmazlığa rağmen karar yürürlüğe girdi ve zam istasyonlara yansıdı.

 

Meşru hükümet de konuya çözüm bulunması ve tüm kentlerde ortak fiyat belirlenmesi çağrısı yaptı.

 

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

 

Söz konusu şehirlerde halk zam kararına tepki gösterirken, sosyal paylaşım sitelerinde de hükümete fiyatların diğer kenttekilerle eşitlenmesi çağrısında bulundu.

 

Yemenli çiftçi Hamis Belacma, akaryakıt zammına tepki göstererek, fiyatların artmasının çiftçileri çok olumsuz etkileyeceğini belirtti.

 

Belacma, “Tarım sektörü çökmüş durumda. Hükümet de sırtını döndü. Çiftçiler, sürekli zarar ediyor, krizler tarımcıları çok yordu. Bu durum çiftçilerin başka işlere yönelmesine neden olacak. Hükümetten, çiftçilerle ilgilenmesini ve bu konuya bir çözüm bulmasını talep ediyoruz.” dedi.

 

Hadramevt’te yaşayan Musbah el-Garabi, “Akaryakıt zammı bizi üzdü. Çünkü bu durum vatandaşların hayatını olumsuz etkileyecek ve halkın sıkıntılarını daha çok arttıracak.” diye konuştu.

 

Garabi, Hadramevt’teki yerel yönetimden vatandaşa destek olmasını isteyerek, sorunun nedeninin araştırılması ve soruna çözüm bulunması çağrısında bulundu.

 

AA