Turcas’tan devir işlemi

 Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Turcas Petrol A.Ş. Yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin (Turcas Elektrik Üretim A.Ş.’nin yüzde 98,97 doğrudan hissedarı) ve gerçek kişi hissedarların Turcas Elektrik Üretim A.Ş’deki (TEÜAŞ) paylarının şirket tarafından satın alınması için gerekli işlemlerin yapılmasına daha önce karar verilmişti denildi.

Açıklamada, beheri 1 TL nominal değerdeki toplam 254 milyon 509 bin 921 adet nama yazılı TEÜAŞ payları, toplam 103 milyon 369 bin 959 TL özkaynak değeri mukabilinde 27 Nisan 2017 tarihinde şirket tarafından devralındığı bildirildi. Böylece, şirket TEÜAŞ’ın yüzde 100 doğrudan tek hissedarı olduğu belirtildi.

Öte yandan yapılan açıklamada, Turcas Petrol A.Ş. ile TEÜAŞ’ın tüm aktif ve pasifiyle devralma suretiyle birleşmesi süreci takip edilecek denildi. Bu birleşme ile grup içi yabancı para cinsindeki uzun vadeli yatırım kredilerin, şirketin yabancı para cinsindeki varlık ve gelirleriyle aynı bilançoda topla‎narak daha etkin ve aktif bir hedge (riskten korunma) mekanizması yaratılması planlandığı belirtildi.