Tüpraş, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerini aldı

Tüpraş, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarıyla Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerini aldı.  Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tüpraş’ın endekse katılımı, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılması yönündeki uzun vadeli çalışmalara katkı sağlayacak. Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi kapsamında raporlama yapan halka açık şirketler, kadın liderliği ve yetenek havuzundaki kadın oranı ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel tacizle […]

Tüpraş, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerini aldı
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma27 Ocak 2022 12:55

Tüpraş, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarıyla Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerini aldı. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tüpraş’ın endekse katılımı, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılması yönündeki uzun vadeli çalışmalara katkı sağlayacak.

Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi kapsamında raporlama yapan halka açık şirketler, kadın liderliği ve yetenek havuzundaki kadın oranı ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel tacizle mücadele politikaları ve kadın dostu marka kimliği olmak üzere beş alanda değerlendiriliyor. Bu alanlardaki performans ve şeffaflıkları çerçevesinde belli bir skorun üstünde not alan şirketler endekse dahil olabiliyor.

11 sektörün bulunduğu endekste 45 ülke ve bölgeden küresel düzeyde 418 şirket yer alırken, Türkiye’den toplam 7 şirket bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, şunları kaydetti:

“Eşit fırsatlarla çeşitliliği barındıran kapsayıcı bir işyeri yaratmak, sürdürülebilirlik gündemimizin önemli bir hedefi. Tüpraş’ta yaş, cinsiyet, etnik köken, din, engellilik, eğitim ve ulusal köken açısından hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çalışma arkadaşlarımızın eşit fırsatlara sahip olması en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık politikalarının devreye alınmasına, tüm kademelerde kadın-erkek istihdam oranında eşitliğin sağlanmasına, kadın çalışan istihdamının ve kadınlara yönelik gelişim olanaklarının artırılmasına odaklanıyoruz.”

Yelmenoğlu, gelecek dönemde istihdam edilen her iki çalışandan birinin kadın olacağını sözlerine ekledi.

AA