Tüketicinin akaryakıt istasyonlarından beklentisi ne?

Gözde Emlik – Burak Söylemez / İstanbul İstanbul’da farklı noktalardaki istasyonlarda görüştüğümüz tüketiciler, akaryakıt istasyonlarında verilen hizmetlerle ilgili sorularımızı yanıtladı. Akaryakıt istasyonu müşterilerinin en çok önem verdikleri iki konu kaliteli yakıt ve güler yüzlü hizmet. İstanbul’un farklı noktalarında yer alan akaryakıt istasyonlarında görüştüğümüz birçok kişi hizmetlerdeki değişimin hizmet kalitesini arttırdığını belirtti. İstasyonlarda akaryakıt dışı satışlara […]

Tüketicinin akaryakıt istasyonlarından beklentisi ne?
Servet Uzun
  • Yayınlanma4 Temmuz 2018 09:55

Gözde Emlik – Burak Söylemez / İstanbul

İstanbul’da farklı noktalardaki istasyonlarda görüştüğümüz tüketiciler, akaryakıt istasyonlarında verilen hizmetlerle ilgili sorularımızı yanıtladı. Akaryakıt istasyonu müşterilerinin en çok önem verdikleri iki konu kaliteli yakıt ve güler yüzlü hizmet.

İstanbul’un farklı noktalarında yer alan akaryakıt istasyonlarında görüştüğümüz birçok kişi hizmetlerdeki değişimin hizmet kalitesini arttırdığını belirtti. İstasyonlarda akaryakıt dışı satışlara büyük önem veren firmalar, son dönemlerde bu doğrultuda yaptığı yatırımlarla müşterilerine alternatif hizmetler geliştirdi. Kafe, mescit, yıkama hizmeti, yağ değişimi ve kontrolü, lastik değişimi gibi alternatif hizmetleri misafirleriyle tanıştıran akaryakıt istasyonları, müşterilerden alınan olumlu geri dönüşlerle beraber, bu alandaki yatırımlarını arttırmaya devam ediyor. İstasyondaki hizmet çeşitliliğini olumlu bulan müşteriler istasyonlardaki hizmetlerle ilgili gazetemize değerlendirmede bulundular.

Cengizhan Sancaktaroğlu

Her zaman aynı istasyonu kullanırım. Aynı firmayı tercih etmemdeki en önemli nedenlerim; istasyonların temiz, çalışan arkadaşların candan, hizmetin de kaliteli olması. Bu akaryakıt firmasının yakıtını diğerlerinden daha kaliteli buluyorum. Şehirlerarası yolda da özellikle bu firmayı ararım. Firmaların kalitede istikrarlı olmaları ve her istasyonda aynı hizmeti sunmaları çok önemli.

Mahmut Koyuncu

Akaryakıt istasyonları her gün uğradığımız yerler. Her açıdan beklentilerimizi fazlasıyla karşılayan yerler olması önemli. Benim her gün geldiğim istasyonun temizliğinden tutun, marketlerdeki ürün çeşitliliğine, tuvaletlerin temizliğine kadar her şey tam manasıyla kusursuz. İstasyonda arabamı sürekli olarak yıkatabiliyorum. Yıkama hizmetinin olması istasyon için ayrıca bir avantaj. Bizler ticari taksi olduğumuz için ayrıca zaman kazanıyoruz. Hem yakıt alıp, hem aracımı yıkatabiliyor, işime zamanında gidebiliyorum. İstasyonların bu şekilde kullanışlı olmasını çok önemsiyorum.

Mehmet Kireç

Aracıma kaliteli yakıt satan istasyonlardan yakıt almayı tercih ediyorum. Yakıt alışverişi dışında, oturup çayımızı, kahvemizi içebiliyoruz. Marketleri zaten anlatmama gerek yok. İnanılmaz derecede konforlu ve geniş ürün yelpazesine sahip. Bu konuya ayrı bir önem verdiklerini gözlemliyorum. Tuvaletler keza öyle. Bir müşteri olarak kendimizi evimizde hissettiriyorlar. Güler yüzlü personel sayesinde aracım yıkanırken, çayımı içip, bir nebze de olsa keyif yapıyorum.

Oya Coşkun

20 yıldır aynı yerden yakıt alıyorum. İstasyona ilk geldiğimde dikkat ettiğim şey temiz olup olmadığıdır. Personel bir kere çok nazik. Bir bayan olarak buna ayrı bir parantez açmak isterdim. Bu konuya ayrıca önem verilmeye başlandığını son zamanlarda gözlemleyebiliyorum. İstasyonlar daha düzenli ve kullanışlı yerler haline geldi. Yıkama kısmında sırada beklerken, aynı anda çayımızı içebiliyoruz. Bazen ikram da ediliyor. Marketlerde istediğimiz atıştırmalık ürünleri bulabiliyorum. Kafeteryada güler yüzlü personeller var. Bunlar beni fazlasıyla memnun ediyor.

Bilgehan Doğan

Yaklaşık 20 yıldır arabama farklı markalardan yakıt almadım diyebilirim. Kullandığım markanın yakıtına güveniyorum ve özellikle burayı tercih ediyorum. Şehirlerarası yolculuk yapan biriyim ve özellikle Çanakkale tarafına gidip gelirken kullandığım markanın çok kullanışlı bir istasyonu var. Her türlü ihtiyacımı karşılayabiliyorum, bu da beni çok memnun ediyor. Bunun dışında çok sıra dışı bir beklentim yok. Açıkçası bir akaryakıt istasyonunda hayvanat bahçesi olması –ki bunu yapan yerler var, gerekmiyor. Kaliteli yakıt ve güler yüzlü hizmet veren istasyonlar olması yeterli.

Özkan Ayaz

Akaryakıt istasyonu tercih ederken yaygın bir istasyon ağına sahip olmasına önem veriyorum. Aynı hizmeti ihtiyacım olduğu her yerde bulabilmeliyim. Bu yüzden kullandığım markadan çok memnunum. Bu markayı kullanıyorsanız asla yolda kalma şansınız yok, bu da yoldayken insana güven veriyor. Yakıt dışında kullanım için çok kuralcı değilim. Eğer acil bir ihtiyacım varsa herhangi bir istasyonun marketinden de karşılayabilirim. Şu an şirket aracı kullanıyorum ve haftalık 1200 liralık yakıt alıyorum bu markadan. Dolayısıyla sık yakıt alışverişi yaptığınız yerden ayrıcalık beklentiniz de oluyor. Örneğin tüm istasyonlarda otomatik yıkama alanları olması çok iyi olurdu. Bunun bütün istasyonlara yaygınlaştırılmasını temenni ediyorum.

Akaryakıt istasyonlarındaki yenilikler tüketiciden tam not aldı

Akif Meriç

İstasyonlara girdiğiniz andan itibaren personelin yakın ilgisi çok memnun ediyor. Saha personeli dışında ve market içerisinde arkadaşlar da çok ilgileniyorlar. Tuvaletlerin temizliği konusunda çok mesafeler kat edildi. Önceden istasyonlar bu konuya fazla eğilmiyorlardı.

Murat Gündoğdu

Yakıt aldığım istasyonda hizmetler genel olarak çok başarılı. Yakıt kalitesi, marketlerdeki ürün çeşitliliği, tuvaletlerin temiz olması, kafe bölümünün yer alması. İstasyona her gittiğimde istediğim ürünlerin elimin altında olacağını bilerek gidiyorum. Firmalar son dönemlerde istasyonlardaki düzene ayrı bir önem gösteriyor. Çok başarılı buluyorum.

Tamer Demirbaş

Ben motosiklet kullanıcısı olarak son zamanlarda istasyonlarda motosikletliler için de özel bölümlerin yapıldığını görüyorum. Bu eksikliğimizin giderilmesi çok güzel oldu. Marketler, tuvaletler yine çok güzel ve temiz. İstasyonlarda kahve, sandviç bulabiliyoruz. Genel olarak kalite baya yükseldi.

Kaan Alpay

Tercih ettiğim akaryakıt firmasını seçmemin iki önemli nedeni var. Biri yerli olması, diğeri müşteri memnuniyetine özen göstermeleri. Akaryakıt dışında da iç kullanım alanlarının temiz ve yeterli olması büyük önem taşıyor. Akaryakıt istasyonlarından çok büyük beklentilerimiz yok, sadece güler yüzlü hizmet vermeleri bile tercih etmemize neden oluyor.

Zekeriya Çalışkan

Ben taksi şoförü olarak akaryakıt istasyonlarına çok sık uğruyorum. Hizmet kalitesinin günden güne artmasından oldukça memnunum. İstasyonlar çok daha kullanışlı alanlar haline geldi. İnsanlar akaryakıt istasyonlarına gelip, bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu da müşteri memnuniyetini arttırıyor.

En çok güler yüzlü hizmet dikkat çekiyor

Nuri Dikici

Yaklaşık 6 yıldır aynı firmadan yakıt alıyorum. Daha önce yakıt aldığım firmayla kıyaslayarak burayı tercih ettim. Çünkü önceki tercihimde arabanın performansı düşüyordu. Ama bu markada yüksek performans elde edebiliyorum. Marketlerin de şöyle bir tercih edilme durumu var; park sıkıntısı yok; aracınızın yakıtı dolarken içeri girip her türlü ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Köpüklü yıkama alanları geniş olursa, sıra beklemek zorunda kalmazsam da yıkama alanlarını kullanıyorum.

Necmettin Gür

Yerli ve kaliteli olmasından dolayı bu markayı tercih ediyorum. İlk piyasaya çıktığı günden beri, uzun yol da dahil hep bu markayı kullandım ve sanırım kullanmaya da devam edeceğim. Çalışanların güler yüzlülüğü ve ilgisi benim için çok önemli. Yerli bir firma olmasından dolayı da herkesin tercih etmesini özellikle tavsiye diyorum.

Aleaaddin Kızıltan

İstasyonlardaki hizmetler çok güzel ve beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor. Markette ve kafeteryada sıkça vakit geçiriyorum. Kaliteli yakıt satılan yerleri tercih ediyorum. Aracımı yıkatabileceğim alanların da olması çok önemli. İstasyon marketlerinin içerisinde çay içebileceğimiz yerlerin açılması benim gibi yolda giderken mola verip çay içmeyi sevenler açısından bulunmaz bir imkan.

Muhammet Bayram

İki aracım için de her zaman aynı istasyondan yakıt alırım. Aldığım yakıt dışında aynı istasyonu tercih etmemdeki en önemli sebep personelin güler yüzlülüğü. Farklı istasyonlara da gittim ama hepsinde aynı hizmet kalitesini ve güler yüzlü personeli bulamadığımdan memnun kalmadım. Her istasyonda kalite ve güler yüzlü hizmet olması önemli.

Songül Aydın

5 yılı aşkın süredir aynı markadan yakıt alıyorum. Marketleri olsun, çalışanları olsun her şeyden memnunum. Şehirlerarası yolculuklarımda da özellikle yakıt aldığım bu markayı arar bulurum. Başka firmaları da kullandım ama buranın hizmet kalitesini başka yerlerle kıyaslamam. Bu yüzden akaryakıt firmalarının kalitede, hizmette, personelde çok titiz ve istikrarlı olmaları lazım. Çünkü bir firmadan memnun kaldığınızda her zaman aynı memnuniyeti arıyor ve her zaman aynı yeri tercih ediyorsunuz.

Mehmet Kılıç

Tabi ki bir akaryakıt istasyonundan en büyük beklentiniz kaliteli akaryakıttır. Ama o firmanın vizyonu ve misyonu, ülkemize katkıları da önemlidir ve şahsi kararlarımı etkiler.

Erkut Kaplan

Alışverişimi bile sürekli akaryakıt aldığım istasyondan yapıyorum. İstediğim ürünü uygun fiyata bulabiliyorum. Tuvaletler son zamanlarda çok temiz oluyor. Buna ayrıca önem verdiklerini görüyorum.

Aytaç Yılmaz

İstasyonlarda hizmet kalitesi çok gelişti. Marketteki ürün çeşitliliği arttı. Fiziki koşullarda baya bir iyileştirmeler yapıldı. Firmalar akaryakıt satışı dışındaki alanlara da eğilip, bütünüyle perakendeci bir bakış açısı kazandırdı. Bu da müşteriyi fazlasıyla memnun ediyor.

Ertan Öztürk

Genellikle aynı firmadan yakıt alıyorum. Çünkü yakıtının temiz ve kaliteli olduğunu düşünüyorum ve güveniyorum. Bunun dışında marketleri de bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor ve uzun yolda da özellikle market ve kişisel ihtiyaçlarım için aynı markayı tercih ediyorum.

Yalçın Bayar

Güler yüzlü personelin olmasını çok önemli buluyorum. Bunun dışında aldığım yakıtta hiçbir şeyden şüphelenmeden alabiliyorum. Yaklaşık 12 yıldır aynı yerden alıyorum. Marketler çok düzenli.