Tora’dan ‘İstatistiksel Envanter Kontrolü’

Tora Petrol “İstatistiksel Envanter Kontrolü” (SIR) hakkında açıklamada bulundu.     İstatistiksel Envanter Kontrolü, SIR yöntemi, yeraltı akaryakıt depolama tankında bulunan akaryakıtın (envanterin) ve o andaki miktarının, yapılan satış ve dolum miktarları baz alınarak olması gereken ile tankta mevcut olan miktarın uzlaştırılması esasına dayanıyor. Bu yöntem yeraltı akaryakıt depolama tank sisteminde fiziksel bir sızıntı veya […]

Tora’dan ‘İstatistiksel Envanter Kontrolü’
Servet Uzun
  • Yayınlanma12 Eylül 2017 15:32

Tora Petrol “İstatistiksel Envanter Kontrolü” (SIR) hakkında açıklamada bulundu.

 

 

İstatistiksel Envanter Kontrolü, SIR yöntemi, yeraltı akaryakıt depolama tankında bulunan akaryakıtın (envanterin) ve o andaki miktarının, yapılan satış ve dolum miktarları baz alınarak olması gereken ile tankta mevcut olan miktarın uzlaştırılması esasına dayanıyor. Bu yöntem yeraltı akaryakıt depolama tank sisteminde fiziksel bir sızıntı veya kaçak olup olmadığını tespit edebilmesinin yanı sıra tank sisteminde dolaşan envanterde meydana gelebilecek olası tüm kayıpların tespitini de yapabiliyor.

 

Tank, menhol, uzak dolum& direk dolum hattı ve ürün hattı kaçakları veya sızıntıları ve hırsızlık SIR yöntemiyle tespit edilebiliyor. Böylece saha denetimi gerektirmeden, istasyon işlem hacmini gerçek zamanlı takip ederek, kaçaklar tespit edilir ve hızlı ve etkili aksiyon alabilme fırsatı sunuluyor. SIR yöntemi, fiziki kaçakların dışında, tank kalibrasyonu, pompa kalibrasyonu ve otomasyon problemleri gibi ekipman hatalarından kaynaklı kayıpları da tespit edilmekte ve bu kayıpların sebepleri araştırılarak ana dağıtımlara ayrıntılı bilgi veriliyor.

 

SIR yöntemi standartta listelenen diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, en temel avantajını akaryakıt tank, akaryakıt dolum hattı ve akaryakıt ürün hattı sistemini bütünleşik ele alarak akaryakıt sızıntı veya akaryakıt kaçak tespiti sağlıyor. Böylece hizmetin sunulduğu taraf tek bir yöntemle hem akaryakıt tank sistemini hem de tanka bağlı ürün hattını kontrol edebiliyor. Ekonomik açıdan bakıldığında, iki parametre tek bir paketle kontrol ediliyor.