Tora koronavirüs süreciyle ilgili eğitimler düzenledi

  Tora, Kovid-19 salgınının ilk günlerinden itibaren öncelikli olarak nöbetçi ekipler olmak üzere pandemi ile ilgili bugüne kadar toplam 232 Tora ve bölge servis personeline eğitimler düzenledi. Mart ayının hemen ortasında Türkiye’de başlayan Kovid-19 salgınının ilk günlerinden itibaren öncelikle nöbetçi ekiplerden başlamak üzere pandemi ile ilgili bugüne kadar toplam 232 Tora ve bölge servis personeline […]

Tora koronavirüs süreciyle ilgili eğitimler düzenledi
Özge Esen
  • Yayınlanma9 Haziran 2020 11:24
  • Güncelleme9 Haziran 2020 15:24

 

Tora, Kovid-19 salgınının ilk günlerinden itibaren öncelikli olarak nöbetçi ekipler olmak üzere pandemi ile ilgili bugüne kadar toplam 232 Tora ve bölge servis personeline eğitimler düzenledi.

Mart ayının hemen ortasında Türkiye’de başlayan Kovid-19 salgınının ilk günlerinden itibaren öncelikle nöbetçi ekiplerden başlamak üzere pandemi ile ilgili bugüne kadar toplam 232 Tora ve bölge servis personeline eğitimler yapıldı. Nöbetçi saha ekipleri ile ilk eğitimler uzaktan görüntülü toplantı teknolojileri kullanılarak yapıldı. Saha ekipleri hızlıca teknolojiye adapte oldu. Bu toplantıların bir bölümü Kovid-19 salgını hakkında virüsün özellikleri, bulaşma yöntemleri, sahalarda alınabilecek her türlü tedbir olmak üzere bir bilgilendirme şeklinde gerçekleşti. Daha önemli olanı ise modern yönetim sistemleri kapsamında özellikle üzerinde durulan katılım ve danışma kısmı oldu. Toplantının bu ikinci bölümünde düşünülen her tedbirin sahada uygulanabilir olup olmadığı, ilave bir SEÇ riski oluşturup oluşturmadığı tek tek tüm katılıcılara sorularak onların fikirleri de alındı. Düşünülen tedbirler dışından ilave tedbir olarak alınabilecek diğer tedbirler de sorularak ortak olarak tartışıldı.

İlk toplantılardan itibaren sürecin başında ve belli aralıklar ile TORA’nın İşyeri Hekiminin katkıları ile personelin merak ettiği konular hakkında bilgi verildi. Bu toplantılar kapsamında ilk defa İSG Kurulu toplantıları da online olarak yapılarak tutanak altına alındı. Özellikle saha ve ofis çalışanlarının bu toplantılarda katılım ve danışma ilkesi gereği belirttiği bazı tedbirlerde değişiklikler yapıldı.

Kovid-19 döneminde TORA üç farklı plan oluşturdu. Bu planlar; TORA Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Planı, TORA Dezenfeksiyon Planı ve TORA Şehirlerarası Seyahat ve Konaklama Planı şeklinde oldu. Bu planlar dinamik bir şekilde her hafta revize edilerek süreç boyunca dinamik bir SEÇ Yönetimi sergilendi.

HEM BAYRAMLAŞMA HEM DE TEDBİRLER HAKKINDA TOPLANTILAR DÜZENLENDİ

Nisan ve Mayıs ayları içerisinde her hafta 2 toplantı yöneticiler tarafından yapılarak mevcut alınan tedbirler ve salgın ile ilgili gerek yasal mevzuat gerekse diğer yurtiçi ve yurtdışı kurum, kuruluş ve firmalardan derlenen tedbirler gözden geçirildi. Sonrasında düşünülen tedbirler yine uzaktan görüntülü toplantı teknolojileriyle tüm saha personeli ile gruplar halinde toplantılar yapılarak paylaşıldı. Bu süreçte özellikle katılımlar az tutularak aynı toplantı ve eğitim içerikleri beş defa tekrarlandı.

Geçtiğimiz bayram döneminde 81 ilde sokağa çıkma yasağı sırasında tüm bölge servislerimizi kapsayan hem bayramlaşma hem de en güncel tedbirler hakkında toplantılar da düzenlendi. Bu toplantılar sayesinde TORA pasaportuna sahip tüm personelin online olarak eğitimlere katılması için altyapının da kontrolü yapıldı. Sahada emniyetli bir alanda mola sırasında cep telefonu ile toplantılara katılım olduğu gibi evden bilgisayarlar üzerinden de katılımlar gerçekleşti.

Tüm Tora ve bölge servis çalışanları için TORA  online eğitim portalı bilgi ve eğitim materyalleri ile zenginleştirilmeye devam ediliyor.