‘Tercih edilebilir bir marka olmayı hedefliyoruz’

 2016 yılı sonu itibarıyla 135 noktada Eragaz markasıyla LPG alanındaki yatırımlarını sürdüren Bpet’in bu alandaki stratejileri ve hedeflerini Bpet LPG’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sevda Arsal ile konuştuk.

Eragaz markasıyla 135 noktada LPG satışı gerçekleştiren Bpet, 2017 yılında yapacağı yatırımlarla 50 yeni lokasyonda müşterilerini Eragaz markasıyla tanıştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda konuştuğumuz Bpet LPG’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sevda Arsal önceliklerinin marka algılarını güçlendirmek olduğunu belirtti.

Öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İş hayatıma Mobil Oil Türk A.Ş’de başladım. Sırasıyla Finans, Hava ve Deniz Satışları Departmanında Müşteri Hizmetleri Müdürü olarak görev yaptım. Daha sonra Mobil ve BP’nin birleşmesi ile BP’de Ticari Yakıtlar Departmanı’nda Planlama Müdürü olarak görev aldım. 1997 yılında BP’nin LPG pazarına girmek istememesi ve ayrı bir şirket kurmasıyla birlikte ben de LPG sektörüne girdim. O günden bu yana LPG sektöründe iş hayatıma devam ediyorum.

“UYGULAYACAĞIMIZ STRATEJİLERLE SATIŞLARIMIZ ARTACAK”

Bpet olarak LPG satışlarınızı Eragaz markası altında yürütüyorsunuz. LPG satış verileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kuruluşumuzdan sonraki yıl olan 2011 sonunda 91 istasyonla 17 bin 500 ton satışına ulaştık. Her geçen yıl büyüyen bayi ağımızla 2016 yılı sonu itibarı ile 135 adet istasyonda 30 bin tonluk satış gerçekleştirdik. Genel satışlarımızı ve istasyon başına düşen tonajı önümüzdeki yıllarda uygulayacağımız stratejiler ile daha da arttıracağız.

“SÖZLEŞME YENİLEMELERİNDE ERAGAZ’A DÖNÜŞECEK”

LPG yatırımları konusunda 2017’de nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Öncelikle stratejik olarak bulunmak istediğimiz bölgeleri belirleyerek başladık. Şehir merkezlerinde ve olmadığımız illerde istasyonlar açıp, daha çok tüketiciye ulaşmayı ve marka bilinirliğimizi arttırmayı hedefliyoruz. 2017 yılında 135 olan mevcut bayi sayımıza 50’ye yakın istasyon daha ilave edeceğiz. Ayrıca, mevcut Bpet şebekesinde Eragaz markası olmayan diğer tüm LPG markalarını, yapacağımız sözleşme yenilemelerinde Eragaz markasına dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bu yıl uygulayacağımız bir başka önemli strateji de; tüm Bpet ve Eragaz Yönetimi olarak sahada bayilerimizi birebir ziyaret edip, sorunlarını dinlemeyi ve kalıcı çözümlerle birlikte sinerji yaratmayı amaçlıyoruz. Ayrıca, gelişecek olan Bpet/ Eragaz dağıtım ağımızı ve bunun üzerine stand alone istasyonları desteklemek için LPG depolama ve dağıtım planlarımızı gözden geçireceğiz. İlave satış artışlarımızı karşılayabilmek için depolama ve taşıma potansiyelimizi arttıracağız.

“4 YILDA 450-500 CİVARI LPG İSTASYONUNA ULAŞACAĞIZ”

İstasyonlaşma stratejinizdeki en önemli parametre nedir?

Bpet olarak önümüzdeki 4 yılda akaryakıttaki pazar payımızı yüzde 4-5 seviyelerine getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için, istasyon sayımızı 700-750 adetlere çıkarmayı hedefliyoruz. Bu sayının minimum yüzde 70’inde LPG olacağını varsayarsak, 450-500 civarında satış noktasına ulaşmış olacağız. Bu da bize çok sağlam, her yerde bulunabilir bir LPG ağı kazandıracaktır. Eragaz açısından buradaki en önemli parametre müşteri gözüyle bulunabilirlik ve yaygın bir bayi ağına sahip olmaktır.

Türkiye’deki toplam LPG satışları içerisinde Bpet’in payı ne kadar?

Türkiye’deki toplam LPG satışlarında Bpet ve Eragaz’ın payı yüzde 1 civarındadır. Hedefimiz öncelikle tercih edilen bir marka olup, gelecek dönemde pazar payımızı iki katına çıkarmak.

“DAĞITIM AĞIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Rekabetin yoğun olduğu sektörlerden bir tanesi de LPG sektörü. Bpet olarak rekabette sizi rakiplerinizden farklı kılacak ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Biz Bpet olarak önceliğimiz; müşterilerimiz tarafından her zaman tercih edilebilir ve bulunabilir bir marka olmayı başarmak. Bunu sağlarken, en iyi hizmeti makul fiyatlarla verip, dağıtım ağımızı güçlendirip, kesintisiz ikmal sağlayacak lojistik altyapıyı oluşturmayı hedefliyoruz.

“SANAYİ TİPİ LPG’NİN KURAL DIŞI KULLANIMI ENGELLENMELİ”

Sizce LPG sektörünün en önemli sorunları nelerdir? Bu sorunların çözümü için sizce neler yapılmalı?

Otogaz, yapısı gereği çok hassas bir ürün. Emniyet şartları, taşınması ve stoklanması gibi unsurlar LPG’ye has ve maliyetli unsurlardır. LPG sektörü, fiyat rekabetinin çok yoğun yaşandığı bir sektör. Bunları dikkate alarak, böylesine hassas bir dengeye oturmuş olan LPG’nin yetkili kurumlarca daha çok korunup, kollanması gerekir. Bu çerçevede en önemli sorunun vergisi farklı olan sanayi tipi LPG’nin kural dışı olarak, otogaz istasyonlarına satılmasıdır. Bunun için gerekli denetimlerin ve müdahalelerin artmasını bekliyoruz.

“7 YILDA İSTİKRARLI BÜYÜYEN BİR MARKA YARATTIK”

Türkiye, dünyanın en büyük LPG pazarlarından birisi. Bu durumu daha da arttırmak için sektör ne gibi stratejiler üretmeli?

LPG, tüketiciyi ve çevreyi koruyan bir üründür.  Düşük maliyetinden dolayı tercih edilmesine karşın, lojistik ve emniyet koşulları oldukça maliyetlidir. Bu ürünün yetkili kurum ve kuruluşlarca iyi denetlenip, SEÇ-G kurallarına uyulması, ruhsat koşullarına dikkat edilmesi ve ayrıca LPG’li araç üretiminin yaygınlaştırılmasının gerektiğini düşünüyorum.

LPG sektöründe en büyük pazar payına bakıldığında ilk 10’daki firmaların yüzde 50 paya sahip olduğunu görüyoruz. Sektörde 83’ten fazla LPG şirketi var.  LPG sektöründe 7 yıllık yeni bir şirket olmamıza rağmen o sıralamada ilk 10’daki firmalardan sonra iyi bir yere geldiğimize inanıyorum. Gerçekten çok istikrarlı ve kontrollü ve ayakları yere basan hedeflerle güvenilir bir marka imajı yarattığımıza inanıyorum. Sadece satış tonajı değil, iyi bir marka, tercih edilebilir bir marka olmak hepsinden daha önemli.

‘2017 SONUNDA 180 ERAGAZ İSTASYONUNA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ’

Bpet’in mevcut kaç istasyonu bulunuyor? Bu istasyonların kaçında LPG satışı yapılıyor? 2017’de kaç bayinizde LPG satışına başlamayı planlıyorsunuz?

Bpet’in toplam istasyon sayısı 335 adettir. Bu istasyonların yaklaşık 130 tanesinde Eragaz olarak LPG bayiliğimiz bulunuyor. Eragaz olmayan istasyonlarda sözleşme yenilemelerinde bunların tamamını Eragaz’a dönüştüreceğiz. Bizim için en önemlisi tüm Bpet istasyonlarında LPG markası olarak Eragaz’ın bulunmasıdır. Hedefimiz 2017 yılı sonunda 180 adet istasyonda Eragaz’ın bulunmasıdır.