TABGİS, EPDK ile yeniden görüştü

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol Ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt bayilerinin kar marjındaki değişiklik taleplerini görüşmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile yeniden bir araya geldi. TABGİS tarafından bugün EPDK’da bir dizi ziyaret daha gerçekleştirildi. EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Abdullah İnce, Tarifeler Dairesi Başkanı Mehmet Ali Kölmek ile […]

TABGİS, EPDK ile yeniden görüştü
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma7 Mart 2022 19:57
  • Güncelleme7 Mart 2022 20:01

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol Ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt bayilerinin kar marjındaki değişiklik taleplerini görüşmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile yeniden bir araya geldi.

TABGİS tarafından bugün EPDK’da bir dizi ziyaret daha gerçekleştirildi. EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Abdullah İnce, Tarifeler Dairesi Başkanı Mehmet Ali Kölmek ile TABGİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan görüşmelerde, bayi marjlarının en geç bu hafta içinde iyileştirilmesi gerektiği, aksi halde artan akaryakıt fiyatlarının da olumsuz etkisiyle piyasada bayi ağında iflasların zincirleme bir etkiyle baş göstermesi tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu belirtildi.

Bayilerin dayanacak güçlerinin kalmadığı ve artık anlık mücadeleler içinde olunduğu belirtilen görüşmede, toplam dağıtım payının bu hafta içinde en az 2 TL’ye yükseltilmesinin yanı sıra, genel giderler içinde özellikle elektronik sistemler üzerinden yapılan iskontolara bayilerin katılımının sonlandırılması ve konuyla ilgili EPDK tarafından yapıldığı açıklanan çalışmanın bir an önce yürürlüğe konulması talebinde bulunuldu.

Ayrıca kredi kartıyla yapılan satışların bayilere olan maliyetini düşürebilmek için TABGİS tarafından yapılan çalışmalara BDDK nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak EPDK’nın da destek vermesi istendi. Yapılan çalışmalar kapsamında pompa fiyatlarında çift fiyat sistemine geçilmesi, sektöre özel komisyon oranlarının ve bloke gün sayısına ilişkin çalışmalar bulunuyor.