Smyrna Antik Kenti, TOTAL’in desteğiyle yeniden gün yüzüne çıkıyor

Akaryakıt şirketlerinden TOTAL Oil Türkiye A.Ş, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda kültürel mirasa sahip çıkıyor. Kazı çalışmaları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi adına Dr. Öğretim Üyesi Akın Ersoy tarafından sürdürülerek, TOTAL’in desteği ile Smyrna Antik Kenti’nin binlerce yıl sonra gün yüzüne çıkarılmasına olanak sağlıyor. […]

Smyrna Antik Kenti, TOTAL’in desteğiyle yeniden gün yüzüne çıkıyor
Servet Uzun
  • Yayınlanma10 Mayıs 2018 11:04

Akaryakıt şirketlerinden TOTAL Oil Türkiye A.Ş, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda kültürel mirasa sahip çıkıyor. Kazı çalışmaları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi adına Dr. Öğretim Üyesi Akın Ersoy tarafından sürdürülerek, TOTAL’in desteği ile Smyrna Antik Kenti’nin binlerce yıl sonra gün yüzüne çıkarılmasına olanak sağlıyor.

Adını Amazon kadınlarından alan ve kuruluş efsanesi Makedonya Kralı İskender’in gördüğü bir rüyaya dayandırılan; ülkemizde yürütülen en önemli arkeolojik projelerinden biri olan Antik Smyrna/İzmir Kazıları ile Kadifekale’deki İçkale, Smyrna Tiyatrosu ve Smyrna Agorası ortaya çıkarılıyor. Şu anda bir bölümü ziyarete açık olan Smyrna Agorası’nda, antik çağın en büyük sivil bazilikalarından biri olan Agora Bazilikası, antik Kent Meclisi ve Agora Roma Hamamı’nda çalışmalar devam ediyor.

Agora Bazilikası’nda dünyanın en zengin duvar yazıları (Grafito) koleksiyonu da yer alıyor. Bu duvar yazılarıyla, Roma Dünyası’nda ve Antik Smyrna/İzmir’de günlük yaşamın hemen her alanına; inançlara, gladyatör dövüşlerine, ticarete, gemi teknolojilerine, doğal yaşama vb. ilişkin bilgiler edinmek mümkün. Agora Bazilikası, İzmir’in tarihi kent merkezi olan Kemeraltı antik kentinin üzerinde yükseliyor. Smyrna Agorası’nda sürdürülen kazı çalışmalarıyla, Kemeraltı ve çevresindeki 500 yıllık Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemleri konut ve ticaret dokusu, ibadethaneleri, sokak çeşmeleri ve günlük yaşamı ile yerel ve Avrupa/Uzak Doğu’dan gelen ithal ürünler hakkında birçok buluntu ve bilgiye ulaşılabiliyor.

Smyrna Tiyatrosu ise 2014 yılı kazıları ile 1.500 yıl sonra yeniden gün ışığına çıkarılıyor ve 20.000 kişilik kapasitesi ile antik dünyanın büyük tiyatro yapılarından biri olarak varlığını sürdürüyor.

“TOTAL olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veriyoruz”

Ülkemizin tarihi ve kültürel tanıtımı açısında büyük önem taşıyan antik kent Smyrna projesi hakkında bilgi veren TOTAL Oil Türkiye A.Ş Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Begüm Egesel, TOTAL açısından bu kurumsal sosyal sorumluluk projesinin büyük önem taşıdığını belirtiyor. Egesel, “TOTAL olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veriyoruz. Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırma çalışmaları, TOTAL’in “tarihe saygı” başlığı altında 10 yıldır desteklediği ve 1 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptığı bir proje. Güzel İzmir’de yer alan bu çok kıymetli tarih ve kültür mirasının gün ışığına çıkarılmasını amaçlayan bu çalışmalarda, TOTAL olarak bizim de katkımız olduğu için gurur duyuyoruz.

TOTAL olarak uzun dönemli projeleri seviyoruz. Örneğin geçmiş yıllarda, TOTAL’in bir otomotiv firması ile yürüttüğü Sokakta İlk Adımlar Projesi ile 41 ilde 1 milyondan fazla öğrenciye yol güvenliği eğitimi verdik.

Yine benzer şekilde TOTAL Eğitime Destek Projesi kapsamında yenilenmesi gereken birçok ilköğretim okulunun, yemekhanesinden anasınıfına kadar birçok ihtiyacını karşıladık. Buna ek olarak yine birçok ilköğretim okuluna da Fen ve Teknoloji sınıfları kurduk. ” dedi.

TOTAL Oil Türkiye A.Ş faaliyetleri hakkında bilgi veren TOTAL Türkiye Oil Türkiye A.Ş Satış Direktörü Göker Gürkaya ise “Türkiye çapında 500’e yakın istasyona sahip olan TOTAL Oil Türkiye A.Ş, Türkiye’nin 5. büyük akaryakıt şirketi. Gebze, Aliağa ve Samsun’da akaryakıt, Yarımca, Ankara ve Aliağa’da LPG olmak üzere toplam yaklaşık 300bin m3 kapasiteli tesislerimizle dünya standartlarında depolama ve dağıtım hizmeti sağlıyoruz. Nisan 2016 tarihinde Demirören Holding bünyesine katılan TOTAL Oil Türkiye A.Ş. olarak yenilikçi hizmetler sunmak ve sektörde ilkleri gerçekleştirmek bizim için çok önemli. Müşterilerimize koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi doğrultusunda hizmet verirken toplumumuz ve ülkemiz için önem taşıyan projeler hayata geçirmeye ve sosyal sorumluluk anlamında mevcut projelerimize destek vermeye devam edeceğiz” dedi.