Kuveytli bakandan ham petrol arzı açıklaması

Kuveyt Petrol Bakanı Behit er-Reşidi, ülkesi ile diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin ve öteki ülkelerin, dünya petrol piyasasında petrol arzında meydana gelebilecek azalmanın etkilerini hafifletmek için çalışacağını açıkladı. Kuveyt resmi haber ajansının haberine göre, Bakan Reşidi, yaptığı yazılı açıklamada, arz eksikliğinin etkilerini hafifletmek için müdahalede bulunmanın amacının, dünya ekonomisinin büyümesini desteklemek için petrol üreten ve tüketen ülkelerin […]

Kuveytli bakandan ham petrol arzı açıklaması
Servet Uzun
  • Yayınlanma10 Mayıs 2018 08:14

Kuveyt Petrol Bakanı Behit er-Reşidi, ülkesi ile diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin ve öteki ülkelerin, dünya petrol piyasasında petrol arzında meydana gelebilecek azalmanın etkilerini hafifletmek için çalışacağını açıkladı.

Kuveyt resmi haber ajansının haberine göre, Bakan Reşidi, yaptığı yazılı açıklamada, arz eksikliğinin etkilerini hafifletmek için müdahalede bulunmanın amacının, dünya ekonomisinin büyümesini desteklemek için petrol üreten ve tüketen ülkelerin çıkarlarını gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

Reşidi, ülkesinin, OPEC ve diğer ülkelerin petrol piyasasının istikrarını destekleme çabalarının arkasında olduğunu ifade etti.

İran, günde 3,8 milyondan fazla ham petrol üretiyor. Tahran’a ekonomik yaptırımlar uygulanması, İran’dan ham petrol ithal eden ülkelerin petrol arzını etkileyecek. Bu da talebin artmasına ve fiyatların yükselmesine neden olacak.

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir dünya kamuoyunda merakla beklenen İran kararını dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın açıklamasıyla duyurmuştu. Trump, 2015’te yapılan nükleer anlaşmanın İran tarafından kendi amaçları için kullanıldığını savunarak, “Öyleyse bugün ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ilan ediyorum. Tahran’a en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

İran ile BMGK’nin 5 daimi üyesi ve Almanya, İsviçre’deki uzun müzakerelerden sonra Temmuz 2015’te Tahran yönetiminin nükleer çalışmalarının kontrol altına alınmasına dair bir anlaşma yapmış ve bu Ocak 2016’da yürürlüğe girmişti.