Shell Eco-marathon’dan gurur verici haber

Shell, dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon ile geleceği tasarlayan öğrencileri sürdürülebilir enerji, teknoloji, inovasyon ve mühendislik alanlarında geliştirmeyi hedefliyor. Pandemi nedeniyle iki yıldır çevrimiçi düzenlenen 2050’ye Yolculuk konulu yarışmada Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğrenci Topluluğu takımı UMAKİT, Avrupa-Afrika Bölge Birincisi oldu. Türkiye’de 1923’ten bu yana 1000’den fazla istasyonu ile her gün […]

Shell Eco-marathon’dan gurur verici haber
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma11 Ekim 2021 12:37

Shell, dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon ile geleceği tasarlayan öğrencileri sürdürülebilir enerji, teknoloji, inovasyon ve mühendislik alanlarında geliştirmeyi hedefliyor. Pandemi nedeniyle iki yıldır çevrimiçi düzenlenen 2050’ye Yolculuk konulu yarışmada Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğrenci Topluluğu takımı UMAKİT, Avrupa-Afrika Bölge Birincisi oldu.

Türkiye’de 1923’ten bu yana 1000’den fazla istasyonu ile her gün 1 milyondan fazla misafire 15.000 çalışanıyla hizmet veren Shell, geleceğin enerjisine yönelik inovasyon projeleri geliştirmeye ve gençleri desteklemeye devam ediyor. 1935 yılından bu yana devam eden, dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon bu yıl pandemi nedeniyle ikinci kez çevrimiçi gerçekleşti. 

UMAKİT YARIŞMANIN KAZANANI OLDU

Dünyanın dört bir yanından 132 takımın 292 fikirle yarıştığı Eco-marathon’da Bursa Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Topluluğu Takımı (UMAKİT) Avrupa-Afrika Bölge Birinciliğini kazandı. Shell ve Microsoft iş birliği ile gerçekleşen yarışmada öğrencilerden mobilitenin geleceği konusunda sürdürülebilir, yaratıcı, çevre dostu ve teknoloji odaklı fikirleri kullanarak “Mobilite geleceğinizde nasıl görünmeli?” sorusuna 30 saniyelik reklam videosu çekmeleri istendi. UMAKİT, yeşil enerji, verimlilik, sürdürülebilirlik, dönüşüm ekonomisi, sıfır karbon emisyonu ve çevre dostu başlıklarını içeren videosuyla yarışmanın kazananı oldu.

ÖĞRENCİLERİ İNOVASYON VE TEKNOLOJİ ALANLARINDA GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Shell, bu yarışmayla öğrencileri inovasyon ve teknoloji alanlarında geliştirerek Türkiye’nin enerji geleceğine de katkıda bulunmayı hedefliyor. Shell aynı zamanda, son yıllarda Türkiye’nin birçok farklı ilinden katılan takımların Shell Eco-marathon’da giderek artan başarılarının, ülkemizde yeni yetişecek mühendislerin otomotiv teknolojileri ve enerji verimliliği alanında elde edecekleri başarıların habercisi olduğuna inandığının altını çizdi.