Shell bir kez daha ‘Düşük Karbon Kahramanı’ oldu

Shell, bu yıl 7. kez düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde bir kez daha  “Düşük Karbon Kahramanı’’ ödülüne layık görüldü. 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olmayı hedefleyen Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı “Dünya bir enerji dönüşümünden geçiyor. Entegre düşük karbonlu bir anlayışı benimseyerek Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlarımız başta olmak üzere […]

Shell bir kez daha ‘Düşük Karbon Kahramanı’ oldu
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma24 Aralık 2021 16:54

Shell, bu yıl 7. kez düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde bir kez daha  “Düşük Karbon Kahramanı’’ ödülüne layık görüldü. 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olmayı hedefleyen Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı “Dünya bir enerji dönüşümünden geçiyor. Entegre düşük karbonlu bir anlayışı benimseyerek Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlarımız başta olmak üzere çevre dostu girişimlerle bu hedefe doğru ilerliyoruz. Shell’in sektöre “ilham vermek” ilkesi doğrultusunda kazandığı bu ödülde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

2023’te Cumhuriyet’in 100. yılı ile birlikte Türkiye’deki faaliyetlerinin 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanan Shell, tüm dünyada her zaman kaliteli akaryakıtı sunmanın yanı sıra Paris Anlaşması hedefleri doğrultusunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olma yolunda ilerlediğini açıkladı. 

İstasyonların güneş enerjisinden kendi elektriğini sağlaması yönünde yatırımlarını sürdüren Shell, bu yıl 7.si düzenlenen, kamu, sivil toplum kuruluşları ve akademi başta olmak üzere geniş bir çevre tarafından ilgiyle takip edilen İstanbul Karbon Zirvesi’nde Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlarıyla bir kez daha ’’Düşük Karbon Kahramanı’’ ödülüne layık görüldü.

‘ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALAN İSTASYONLARIMIZLA DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI OLMAKTAN GURURLUYUZ’

Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, dünyanın bir enerji dönüşümünden geçtiğini, Enerjisini Güneşten Alan İstasyonların bu dönüşümün bir parçası olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki öncü uygulamalarıyla “hep ileride” olan Shell’in uygulamalarının ödüllendirilmesinden mutluyuz. İstasyonlarımızın güneş enerjisinden kendi elektriğini sağlaması yönünde yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 

Shell & Turcas olarak, İstanbul Zeytinburnu, İstanbul Bostancı, İstanbul Yeniköy, İstanbul Küçüksu Caddesi, Ankara Küçükesat, Ankara OSB, Ankara Alacaatlı, İzmir Güzelyalı, İzmir Soğukkuyu ve Adana Seyhan Shell istasyonlarımızı elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyonlara dönüştürdük. Ülke çapında şu anda 10 istasyonumuzda kurmuş olduğumuz güneş panelleri  ile bugüne kadar 3482 adet ağaca eşdeğer, toplamda 177.8 ton karbon salınımını önledik. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 12’ye çıkartmayı hedefliyoruz. Ayrıca uzun vadede solar istasyon adedi hedefimiz 2023 yıl sonuna kadar 200 istasyona ulaşmak. Böyle değerli bir ödülü şirketimize kazandıran tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”