Petronet MMG çalıştayına sponsor oldu

Burak Söylemez/İstanbul

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Mimarlar ve Mühendisler Grubu(MMG) tarafından düzenlenen, Petronet Otomasyon A.Ş.’nin de sponsoru olduğu kahvaltılı çalıştayda konuştu.

 

Mimarlar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen, Petronet Otomasyon A.Ş.’nin sponsor olarak destek verdiği kahvaltılı çalıştay, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın da katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Çalıştay sonrası Enerji Bakanı Berat Albayrak, çalıştaya desteklerinden dolayı Petronet Otomasyon A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Gemici’ye plaket takdim etti.

 

“YENİ MEZUNLAR MMG EKOSİSTEMİNE DAHİL EDİLMELİ”

 

Makine ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen çalıştayda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Mimarlar ve Mühendisler Grubu’nun 30 büyükşehirde faaliyette olması gerektiğini belirterek, “Üniversitelerden mezun olan gençlerimizin MMG ekosistemine dahil edilmesi lazım. Potansiyeli olan arkadaşları master, doktora eğitimi için dünyanın en iyi mimarlık ve mühendislik fakültelerine gönlü zengin üyelerimiz her yıl destek olarak göndermeli. Bu arkadaşlar en iyi okullarda okuyup, en büyük kurumlarda çalıştıktan sonra, kendi firmalarının üst pozisyonlarında yer alarak, mühendislik anlamında Türkiye’yi daha ileriye taşımak için çok önemli adımların önünü açacaklar. Artık kaybedecek bir saniyemiz bile yok” açıklamasında bulundu. Eski zihinsel iklimin yıkılarak, geride kaldığını aktaran Albayrak, “Yeni bir yüzyıl ve yeni bir dünya kurulurken bunun en temel ayaklarından birisi bu alan ise; bu alanda artık çıtayı çok aşağıda tutma lüksümüz yok. Dünyanın en uzun köprüsünü, en derinden giden tünelini inşa edeceğiz, yerli yabancı konsorsiyumlarla iş öğreneceğiz, kendimizi geliştireceğiz, mühendislerimiz o noktada ilerleteceğiz” dedi.

 

‘YERLİ FİRMALARIMIZ ÇITAYI YÜKSEK TUTMALI’

 

Türkiye’nin dünyaca ünlü firmalarının olması gerektiğinin önemini vurgulayan Bakan Albayrak, geçmişte bunun gerçekleşemediğini kaydetti. Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “MMG’nin böyle bir derdi ve duruşu varsa, çıtayı buraya koymak zorunda. Bu firmaları ortaya çıkarıp, mühendisleri de yetiştirmeli. En büyük hayallerimizden bir tanesi de üzerinde bir sene boyunca çok çalıştığımız güneş paneli üretimiyle ilgili. Bazı arkadaşlar inanmadı. Niye yapamayalım. Dünyanın en büyük santralini de yapıyoruz. En büyük sahasını da yapıyoruz. Allah’ın izniyle kendimiz de yapacağız. Hiçbir şeyimiz eksik değil. Her şeyin ötesinde bir dünya liderimiz var. Bu millet bizi yetiştirip, bu makamlara hazırladıysa, bizim çalışmaktan başka yapacak bir şeyimiz yok”