Petrol Ofisi Grubu bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın alıyor

Petrol Ofisi Grubu bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın aldığını kamuoyuna duyurdu. Petrol Ofisi Grubu bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyurdu. bp’nin Türkiye pazarındaki BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın […]

Petrol Ofisi Grubu bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın alıyor
Burak Karagöl
  • Yayınlanma22 Kasım 2023 13:01

Petrol Ofisi Grubu bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın aldığını kamuoyuna duyurdu.

Petrol Ofisi Grubu bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyurdu. bp’nin Türkiye pazarındaki BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın 2024’te tamamlanması bekleniyor.

“CUMHURİYETİMİZİN YENİ YÜZYILINI SEKTÖRE YÖN VERECEK BU BULUŞMA İLE KARŞILAMAK HEYECAN VERİCİ”

bp ile olan anlaşmanın Petrol Ofisi ve tüm sektör paydaşlarına kritik avantajlar sunacağını vurgulayan Petrol Ofisi Grup CEO’su Mehmet Abbasoğlu, “Bu bağlamda Cumhuriyetimizin yeni yüzyılını, hızla gelişen ülkemizin enerji trilemmasını, yani güvenliğini, erişimini ve sürdürebilirliğini sağlarken, dengeli ve doğru büyüme noktasında da tüm paydaşlarımıza kritik avantajlar sunacağına inandığım, sektöre yön verecek bu buluşma ile karşılamak heyecan verici” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Abbasoğlu; “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“BU ADIM PETROL OFİSİ GRUBUNUN DAHA DA GÜÇLENMESİNİ SAĞLAYACAK”

Petrol Ofisi Grubu’nun ana hissedarı Vitol’ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu’nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin geleceğine olan güvenimiz tam.”

‘BU HEYECAN VERİCİ BULUŞMA PAZARDAKİ GÜCÜMÜZÜ DAHA DA PEKİŞTİRECEK’

Petrol Ofisi Grup CEO’su Mehmet Abbasoğlu, Petrol Ofisi Grubu’nun bp’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almasını içeren anlaşmayla ilgili olarak, “Düzenleyici kurumların onayına tabi olan işlem kapanışının hayırlısıyla tamamlanması akabinde hem perakende ağımızı daha kılcal hale getirecek, hem de altyapı tarafında gücümüzü derinleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Abbasoğlu, anlaşmanın kamuoyuna duyurulmadan önce kod adının “St(r)atus” olduğunu bildirdi.

Abbasoğlu, söz konusu anlaşmanın ilk adımlarında müşteri memnuniyetine katkı sağlayacağının sinyallerini verdiğini belirterek, “Müzakereler dahi, birçok meslektaşımız için bir okul görevi görmüş olan, yapıcı rekabetin önemini gözler önüne seren bp ile böyle bir adım atmanın müşterilerimizin memnuniyetine katkı sağlayacak muhtelif sinerjiler doğurabileceğine dair ilk sinyalleri veriyordu bize” dedi.