PETDER Başkanı Ahmet Erdem 6 Şubat depremlerinin yıldönümü için açıklamalarda bulundu

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinde on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin birinci yılını geride bırakırken Petrol Sanayi ve Emobilite Derneği (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde böyle bir acının tekrar yaşanmamasını temenni ederek şunları söyledi: “Bundan tam bir yıl önce, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımızı rahmetle […]

PETDER Başkanı Ahmet Erdem 6 Şubat depremlerinin yıldönümü için açıklamalarda bulundu
Burak Karagöl
  • Yayınlanma5 Şubat 2024 10:59

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinde on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin birinci yılını geride bırakırken Petrol Sanayi ve Emobilite Derneği (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde böyle bir acının tekrar yaşanmamasını temenni ederek şunları söyledi:

“Bundan tam bir yıl önce, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Bu şiddetli depremde elektrik ve doğalgaz altyapılarının hasar görmesinden dolayı bölgeye enerji kaynağı olarak akaryakıt ve LPG temini çok büyük önem kazandı. Arama kurtarma çalışmaları, jeneratörler, aş evleri, yaralıların ve acil ihtiyaç malzemelerinin ulaşımı, araçlarda barınma ve ısınma ihtiyacının karşılanması gerekiyordu.   Afet bölgesindeki arama kurtarma çalışmaları başta olmak üzere ihtiyaç duyulan akaryakıtın temini için tankerlerimizin, çalışanlarımızın ve yardım malzemelerinin bölgeye ulaşmasını sağlayan başta sektörümüzün düzenleyici kuruluşu EPDK olmak üzere, AFAD, kolluk kuvvetleri, ilgili diğer kamu kurumlarına ve katkıda bulunan bayilerimize ve yüklenicilerimize tekrar teşekkür ederiz. Bir daha böyle bir acının yaşanmamasını temenni ediyoruz.”

Ahmet Erdem, ayrıca “Depreme hazırlıklı olmak açısından da TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sektör Meclisi çatısı altında, ilgili kamu kurumlarının ve petrol sektörünün paydaşlarının temsilcileri ile depreme bütüncül hazırlık kapsamında yapılmakta olan çalışmalarda da PETDER olarak önemli bir rol üstlenmekteyiz ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

6 Şubat depremlerinde PETDER üyesi şirketler akaryakıt istasyonlarının yanı sıra gezici istasyonlarla depremzedelerin akaryakıt sıkıntısını gidermeye çalışırken, binlerce tanker seferi ile birkaç gün içerisinde bölgeye yüz milyon litrenin üzerinde akaryakıt ikmali gerçekleştirdi. Ayrıca PETDER üyeleri ve çalışanları gerekli temel ihtiyaç ve yardım malzemelerini bölgeye ulaştırmak, deprem sonrası dönemde sosyal destek sağlamak gibi birçok faaliyette bulundu.