Türkiye Enerji Zirvesi

OPET’ten Umut Kentler’e anlamlı destek

OPET’ten Umut Kentler’e anlamlı destek

Koç Holding ve Topluluk Şirketleri tarafından Adıyaman, Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurulan Umut Kentler’de yaşam başladı. OPET desteğiyle hayata geçen, ilki Hatay Umut Kent’te açılan ana sınıfı ve çocuk merkezlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanan öğretmenlerle depremzede çocukların eğitimlerinin kesintisiz devamı hedefleniyor.

Koç Holding ve Topluluk Şirketleri deprem felaketinin yaralarını sarmak için ilk günden bu yana bölgeye desteğini sürdürüyor. Topluluk şirketleriyle birlikte AFAD koordinasyonunda, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, İskenderun ve Malatya olmak üzere 5 farklı noktada kurulan ve sosyal alanlarıyla öne çıkan konteyner kentlerde toplam 20 bin kişiye barınma imkânı sunulması planlanıyor.

1040 KONTEYNER EV KENT SAKİNLERİNİN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK HAZIRLANANDI

İlk olarak Hatay’da kurulan ve Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu’nun ev sahipliğinde, Holding üst düzey yöneticileri ile yerel yönetimlerin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Umut Kent’te yaşam başladı. 114 bin metrekare büyüklüğündeki araziye konuşlanan Hatay’daki yerleşim alanı, 1040 konteyner ev ve kent sakinlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan sosyal donatı alanlarından oluşuyor.

Kent sakini çocuklar, gençler, kadınlar ve engellilerin ihtiyaçları göz önüne alınarak kapsayıcı bir bakış açısıyla hazırlanan Umut Kentler sosyal yaşam alanlarıyla öne çıkıyor. Kentlerde eğitim, istihdam, spor ve sosyal hayata katılımı destekleyecek alanlar bulunuyor. Psiko-sosyal destek alanları, istihdam olanakları yaratan uygulamalar, kadınların ekonomiye katılacakları ve gelir elde edebilecekleri faaliyetler, kent sakinlerinin ekonomik olarak güçlenmesini sağlayacak gelişim programları, çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini destekleyecek aktivite ve oyun alanları ile çocuk ve gençlerin eğitime kesintisiz devamlarını sağlayacak merkezler Umut Kentlerin sosyal donatıları arasında yer alıyor.

OPET UMUT KENTLERDE ANA SINIFI VE ÇOCUK MERKEZLERİNİ SAHİPLENİYOR

Sosyal sorumluluk projeleriyle topluma değer katmayı amaçlayan ve bu alanda sektöründe fark yaratmayı hedeflediği belirtilen OPET; Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da bulunan Umut Kentlerde ana sınıfı ve çocuk merkezlerini sahipleniyor. Proje kapsamında OPET; Hatay’da 2, Adıyaman’da 2 ve Kahramanmaraş’ta 3 olmak üzere her biri 216 metrekarelik toplam 7 konteyner alanın donatısını gerçekleştiriyor. Hazırlanan alanlarda; duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini destekleyecek aktivite ve oyun alanları ile kent sakini çocukların gelişimine destek olunması hedefleniyor. İç donatı çalışmalarının uzman görüşleri doğrultusunda yürütüldüğü çocuk merkezlerinde 3-6 yaş aralığında çocukların eğitimine uygun olacak şekilde tasarım, hobi, okuma ve eğitim alanları bulunuyor. Çocuk merkezleri konteyner kentlerin en büyük sosyal alanlarından biri olarak öne çıkıyor. İlki Hatay Umut Kent’te kurulan OPET çocuk alanlarında 5 sınıf bulunuyor. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından atanan öğretmenlerin yönetiminde açılan yaz okullarında eğitim kesintisiz olarak devam ediyor. Eylül ayı itibariyle ise yeni eğitim dönemine başlanması hedefleniyor.

OPET ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı protokolü ile okullarda temizlik ve hijyen konusunda bir dönüşüm yaratılması hedefiyle devam eden “Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar” projesi kapsamında konteyner kentlerdeki tüm okullarda ana sınıfı, ilk okul ve lise öğrencilerine yönelik; hijyen, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilirlik konularında eğitimlerinin sunulmasını planlıyor.

KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ’NE KATKI

Ana sınıfı ve çocuk merkezlerinin yanı sıra OPET, Umut kentler projesinde konteyner kentlerin tümünde kent sakini kadınlara tahsis edilecek Kadın Dayanışma Merkezi’ne de katkı sağlıyor. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) çatısı altında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ve Hayata Destek Derneği iş birliği ile hayata geçirilecek ve bulunduğu her ilde 126 metrekarelik alana sahip Kadın Güçlenme Merkezi’ndeki üretim atölyesinde yer alan malzemelerin tedariği ve kurulumuna da katkı sunarak, konteyner kentteki kadınların emeğinin ekonomik hayata kazandırılmasını hedefliyor.