Türkiye Enerji Zirvesi

OPET ‘Kadınların güvendiği ve tercih ettiği marka’ seçildi

OPET ‘Kadınların güvendiği ve tercih ettiği marka’ seçildi

Türkiye İtibar Akademisi tarafından bu yıl ilk kez ölçümlenen Kadın Marka Tercih Endeksi’nde OPET, sektöründe 1’inci olarak ‘Kadınların güvendiği ve tercih ettiği marka’ seçildi. Bu başarıda OPET’in Kadın Gücü Projesi ile kadın istihdamına sağladığı katkının bu başarıda önemli bir payı olduğunun altı çizildi.

Kadın hedef kitle özelinde, Bursa Teknik Üniversitesi raportörlüğünde yapılan Kadın Marka Tercih Endeksi Araştırması’nda Türkiye genelinde gıdadan bankacılığa 66 sektör ele alındı. 20 Mart ile 20 Nisan 2023 tarihleri arasında, bilgisayar destekli telefonla arama yöntemi kullanarak Türkiye genelinde 6 bin 800’ün üzerinde arama ile 18 ila 55 yaş ve üstü kadınlara marka tercihleri soruldu. Bunun neticesinde de yaklaşık bin marka arasından dereceye giren 250 marka belirlendi.

OPET, SEKTÖRÜNDE YÜZDE 37,2’LİK ORAN İLE 1’İNCİ SIRADA YER ALDI

Araştırma sonucuna göre OPET, sektöründe yüzde 37,2’lik oran ile 1’inci sırada yer aldı. 250 markanın yer aldığı ses gruplarına göre yapılan sıralamada ise OPET, 27’inci sırada yer aldı. Araştırma kurulu tarafından “Dijitalleşmeye önem veren, iletişim ve pazarlama çalışmaları ile ürün grupları bazında kadınlara daha çok yaklaşan, kurumsal sosyal sorumluluk sergileyen ve sosyal medya mecraları başta olmak üzere pek çok iletişim kanalından kadınlara dokunan markaların kadınlar tarafından daha çok tercih edilme ve güven algısı oluşturduğunu görülmektedir” denilirken OPET’in Kadın Gücü Projesi ile kadın istihdamına sağladığı katkının bu başarıda önemli bir payı olduğunun altı çizildi.  OPET, bu araştırma sonucuna göre ‘Kadınların güvendiği ve tercih ettiği marka’ unvanını tescilli olarak kullanmaya hak kazandı.

OPET KADIN İSTİHDAMINDA 5 YILDA YÜZDE 124 ARTIŞ SAĞLADI

Enerji sektöründe kadın istihdamını desteklemek için Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk liderliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı iş birliği ile hayata geçen Kadın Gücü Projesi kapsamında OPET, her istasyonunda en az iki kadın çalışanın olmasını hedefledi. 2018 yılında başlayan projeyle önemli sonuçlar alındı. Proje başında kadın akaryakıt ve market satış yetkilisi 14 ilde istihdam edilirken Nisan 2023 itibarıyla artık 81 ilde bulunan istasyonlarda kadın çalışan bulunuyor.  Mart 2018’de proje başladığında toplam kadın çalışan sayısının bin 541 olduğu, sadece 9 ay sonra yüzde 19’luk bir artışla çalışan sayısının bin 839’a yükseldiği belirtildi. OPET’in verilerine göre, kadın çalışan sayısı Aralık 2021’de 3 bin 108’e, Aralık 2022’de 3 bin 348’e, Mart 2023’te 3 bin 373’e, Haziran 2023’te de 3 bin 445’e çıktı. Kadın çalışan sayısında 5 yılda yüzde 124’lük bir artış sağlandı.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE YÜKSEK ARTIŞ

Projenin sonuçlarının yanında faydası ve katkıları da paylaşıldı. Fırsat eşitliği yaratması, farkındalık oluşturması, yeni rol model kadınlar yaratması, istihdam ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kültürel dönüşüme yaptığı katkı projenin toplumsal hayata katkılarının başlıcaları…

Projenin marka ve kurum itibarına da önemli katkıları oldu. Müşteri memnuniyetinde yüzde 951’lik bir artış sağlandı. Kadın istihdam eden bayilerin satışlarında yüzde 4’lük artış oldu. Müşteri şikâyetlerinde ise yüzde 9’luk bir düşüş yaşandı.