Gözler ikinci yarıda

Yıla iyi bir başlangıç yapan, pandemi süreciyle birlikte büyük bir düşüş kaydeden akaryakıt satışları, Haziran ayı itibariyle toparlanma sürecine girdi. Yılın ikinci yarısındaki gidişat belirleyici olacak. Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre motorin ve benzinde pompa satışları yaklaşık yüzde 11 artış gösterdi. Benzer şekilde Şubat ayında artış oranı yüzde 9’la devam etti. Mart ayının […]

Gözler ikinci yarıda
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma1 Temmuz 2020 17:31

Yıla iyi bir başlangıç yapan, pandemi süreciyle birlikte büyük bir düşüş kaydeden akaryakıt satışları, Haziran ayı itibariyle toparlanma sürecine girdi. Yılın ikinci yarısındaki gidişat belirleyici olacak.

Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre motorin ve benzinde pompa satışları yaklaşık yüzde 11 artış gösterdi. Benzer şekilde Şubat ayında artış oranı yüzde 9’la devam etti. Mart ayının özellikle ikinci yarısında kendini hissettirmeye başlayan pandemi dönemiyle birlikte talepte büyük bir düşüş yaşandı.

Motorin satışları Mart’ta yaklaşık yüzde 1  artarken, Nisan’da yüzde 26, Mayıs’ta 27,5 azaldı. Benzin satışları ise Mart’ta yüzde 3,84 artarken, Nisan’da yüzde 40, Mayıs’ta yüzde 36 azaldı. Haziran ayında normalleşme yönünde atılan adımlar meyvesini vermeye başladı. Motorin tüketimi Haziran’ın ilk 18 gününde neredeyse Mayıs ayının tamamı kadar oldu. 18 günlük benzin tüketimi Mayıs’ı geride bıraktı.

Otogazda da benzer bir tablo göze çarpıyor. Kısıtlamaların olduğu dönemlerde yüzde 40’ları bulan düşüş, Haziran ayıyla birlikte toparlanmaya başladı.

Yılın ikinci yarısına ilişkin öngörüleri TOBB Petrol Meclisi Başkanı Ahmet Erdem, PETDER Başkanı Selim Şiper, TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel, Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay ve ADER Başkanvekili Cemil Direkci’ye sorduk.

– TOBB Petrol Meclisi Başkanı Ahmet Erdem: “KISMİ TOPARLANMA BAŞLADI”

“Kısıtlamaların hafiflemesiyle talepteki düşüşler kısmen toparlanmaya başladı.”

– PETDER Başkanı Selim Şiper: “FARK KADEMELİ OLARAK KAPANACAK”

“Görünen şu ki, sektör olarak Haziran ayını geçen yıla yakın rakamlara tamamlayacağız.”

– TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel: “GELİŞMELER LPG SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ”

“Salgında ikinci dalgayı yaşamamamız durumunda, normalleşme paralelinde gelişmeler bekliyoruz.”

– TLPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay: “POZİTİF ETKİ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI”

” ‘Yeni Normal’ sürecinin, satışlarda da pozitif etkisini göstermeye başlayacağını öngörüyoruz.”

– ADER Başkan Vekili Cemil Direkci: “EKONOMİNİN ÇARKLARI DÖNMEYE BAŞLADI”

“Haziran ayının ikinci yarısı ile birlikte aylık bazda geçen senenin satış rakamları yakalanmaya başladı.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ