Türkiye Enerji Zirvesi

‘Enerji sektörünün gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz’

Shell’in Türkiye enerji piyasalarındaki konumundan söz eden Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem; “Kamu kurum ve kuruluşlarımız ile iş birliği içinde, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının sürdürülebilir bir şekilde karşılanması ve enerji arz güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunma hedefiyle çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

90 yılı aşkın süredir hayata geçirdiği ilklerle Türkiye’de, enerji sektörünün gelişmesine önemli katkı sağlayan Shell, küresel pazardaki yeniliklerin Türkiye’ye taşınmasında köprü görevi üstleniyor. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, “Enerji sektörünün hemen hemen her alanında faaliyet gösteriyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz her alanda, dünyada hayata geçen yeni uygulamaları ve hizmetleri, aynı anda Türkiye’de uygulamak için çalışıyoruz. Kendimizi, tüm operasyonlarımızı “Hedef Sıfır” vizyonumuza uygun olarak çevreye ve insan sağlığına zarar gelmeden gerçekleştirdiğimiz sürece başarılı sayıyoruz” dedi.

Shell Türkiye’nin 2017 yılındaki öncelikleri nelerdir?
Shell olarak 94 yıldır Türkiye enerji sektöründe; akaryakıt ve madeni yağ perakende satışı, ticari yakıt satışları, filolara yönelik yakıt ve hizmetler, gres ve madeni yağ üretimi ve ihracatı, denizcilik sektörüne özel madeni yağ satışı, kimyasal satışları, havacılık sektörüne yönelik yakıt ve hizmetler, petrol ve gaz arama, doğalgaz ve elektrik ticareti, bitüm satışı dahil geniş bir alanda faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin enerji ihtiyacını “emniyetli” ve “sürdürülebilir” bir şekilde karşılamayı en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz.

2017 yılındaki diğer önceliğimiz ise sürdürülebilir büyüme olacak. Tüm iş kollarımızda hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimize değer katarak Shell Türkiye’yi ve iş ortaklarımızı verimli ve sürdürülebilir şekilde büyütmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye’nin enerji ihtiyacını kendi kaynakları ile karşılamasını sağlamak için oluşacak iş birliği fırsatlarını yakından takip ediyor ve bu tür projelerin parçası olmak istiyoruz.

“SHELL, GÜÇLÜ BİR EMNİYET KÜLTÜRÜ OLUŞTURDU”

Tüm operasyonlarımızda “Hedef Sıfır” vizyonumuzla, faaliyetlerimizi çevreye ve insan sağlığına herhangi bir zarar vermeden yürütmek için durmaksızın çalışıyoruz. Bu kapsamda, istasyon ön saha satış elemanlarımız dahil tüm çalışanlarımızı, bayilerimizi ve tedarikçilerimizi emniyetli bir operasyon yürütmeleri için sürekli güncellediğimiz eğitim modülleri ile geliştiriyoruz. Shell’in enerji sektöründe küresel çapta köklü bir geçmişi bulunuyor. Uzun yıllar boyunca dünyanın çok çeşitli coğrafyalarında farklı operasyon koşullarını deneyimleyen Shell, güçlü bir emniyet kültürü oluşturdu. Öyle ki bu emniyet kültürü, herhangi bir faaliyet sırasında emniyet riski görmeleri durumunda, her Shell çalışanına, emniyetsiz duruma müdahale yetkisi dahi veriyor. Emniyet konusundaki bu hassasiyetimiz sayesinde, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada, enerji sektörünün bu alandaki standartlarının belirlenmesine katkı sağladık; katkıda bulunmaya da devam edeceğiz.

“ENERJİ SEKTÖRÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN EN REKABETÇİ PAZARI”

Sektör paydaşlarının sektörün gelişmesinde oynadığı rol nedir?
Enerji sektörü Türkiye ekonomisinin en dinamik ve rekabetçi pazarlarından biri. Bu dinamizm ve rekabetin oluşmasında sektördeki tüm paydaşlarımızın yanı sıra, düzenleyici kamu kurum ve kuruluşlarımızın payı büyük. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Petrolleri (TP), BOTAŞ, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM) gibi düzenleyici kurumlar, kamu şirketleri ve kuruluşları; sektörün gelişimine katkıda bulunacak önceliklere odaklanarak, özel sektör ile kamu arasında çok yapıcı ve uyumlu bir çalışma ortamının oluşmasını sağlıyorlar.

“ENERJİ BAKANLIĞI VE EPDK ENERJİ PİYASALARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK, küresel enerji sektöründeki değişen eğilimleri yakından takip ederek Türkiye’nin, dünyanın en yenilikçi enerji pazarlarından birine dönüşmesine öncülük ediyor. Bunun son örneğini, Türkiye’de LNG’nin, CNG gibi, araçlarda kullanımının önünü açan yeni düzenlemelerde gördük. Günümüzde dünyada karbondioksit salımının en önemli kaynaklarından biri olarak görülen lojistik sektöründe yakıt kullanımında dizelden doğal gaz ve türevlerine doğru bir geçiş söz konusu. Bakanlık ve EPDK küresel çaptaki bu yeni eğilimi görerek çok önemli bir adım attı.

‘MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BİRİNCİL ÖNCELİĞİMİZ’

Sizce Türkiye akaryakıt pazarı önümüzdeki dönemde nasıl gelişecek? Yeni eğilimler neler ve Shell bu konuda nasıl bir strateji izleyecek?

Petrol, gaz, elektrik ve benzeri enerji kaynağı çeşitleri; çok farklı tüketici gruplarının çok farklı beklentilerini karşılamaktadır. Shell olarak teknolojideki ilerleme ve piyasalardaki gelişimi yakından takip ederek ürün ve hizmetlerimizi geliştiriyor, yeniliyoruz. Biz daima, yaşanan gelişmelerle paralel olarak, Türkiye’de düzenlemeler ve uygulamalar geliştikçe, yeni ürünleri ve hizmetleri hayata geçirmek için çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Tüketici beklentilerini yakından takip ediyoruz. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile tüketicilerin beklentilerini karşılamaya ve hatta beklentilerin ötesine geçmek için çalışıyoruz. Örneğin istasyon ağımızda geniş çaplı yatırımlar yapıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin ulaşım altyapısını geliştirmeye yönelik mega projelerin, inşaat aşamasında ikmali, açıldıktan sonra da kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yerimizi alıyoruz. Müşteri memnuniyeti birincil önceliğimiz ve böyle olmaya da devam edecek. 2015 yılında başlattığımız “Shell’e Hoş Geldiniz” programıyla, tüm istasyonlarımızda, müşterilerimizi misafir gibi ağırlıyoruz. Akaryakıt sektöründeki en iyi müşteri deneyimini sunmak için çalışıyoruz. Yenilikçi bir yaklaşımla oluşturduğumuz “Select Market” konsepti ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin taze kahve, sandviç, atıştırmalık gibi ihtiyaçlarını, yenilikçi bir dekorasyon anlayışıyla tasarlanmış marketlerimizde karşılıyoruz. İstasyonlarımızın, şehir içi şehir dışı tüm karayolu seyahatlerinde, anne-baba ve çocuklar dahil herkes için birer uğrak noktası olması hedefiyle yatırımlarımıza devam ediyoruz. Perakende sektöründeki yeni trendleri yakından takip ediyoruz. Bunların başında akıllı telefon kullanımındaki artışın geldiğini gözlemliyoruz. Bu kapsamda mobil ödeme alanında iş ortaklıkları kuruyoruz ve Shell Mobil uygulamasının da Shell’i diğer markalardan farklılaştıran önemli projelerin başında geldiğine inanıyoruz. Perakende ağımıza yönelik tüm bu yatırımlarımızla 2015 yılında; TSE’nin gerçekleştirdiği denetimler sonucu, Türkiye’de petrol piyasası akaryakıt dağıtım markaları arasında ‘Müşteri Dostu Marka’ belgesini alan ilk marka olduk. Shell olarak kurumsal veya bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını anlamaya ve onların ihtiyaçlarına uygun, yüksek kalitede ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ettiğimiz sürece büyümeye; sektörümüzü de büyütmeye devam edeceğiz.