Akaryakıt sektörü ‘mücbir sebep’ kapsamına alındı

TABGİS, yapılan girişimler sonucu akaryakıt sektörünün de koronavirüs salgınından etkilenen mükelleflerin vergi ödevlerinin yerine getirilmesi bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılmasına karar verildiğini açıkladı. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt sektörünün “mücbir sebep” kapsamına alındığını duyurdu. Buna göre koronavirüs (Covid-19) salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden etkilenen mükelleflerin vergi ödevlerinin yerine […]

Akaryakıt sektörü ‘mücbir sebep’ kapsamına alındı
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma28 Mart 2020 14:03
  • Güncelleme28 Mart 2020 14:07

TABGİS, yapılan girişimler sonucu akaryakıt sektörünün de koronavirüs salgınından etkilenen mükelleflerin vergi ödevlerinin yerine getirilmesi bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılmasına karar verildiğini açıkladı.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt sektörünün “mücbir sebep” kapsamına alındığını duyurdu. Buna göre koronavirüs (Covid-19) salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden etkilenen mükelleflerin vergi ödevlerinin yerine getirilmesi bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması amacıyla,  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar kapsamına akaryakıt sektörü de dahil edildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve korona virüsünden doğrudan etkilenen sektörlerle ilgili hazırlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ne akaryakıt sektörünün de dahil edilmesi için hemen bir çalışma başlatmıştık. Daha önce de açıkladığımız üzere,  konuyla ilgili Ankara Ticaret Odası Başkanı Sayın Gürsel Baran’ın nezdinde görüşmelerimiz devam etmiş ve bu süreçte sektör adına çok önemli olan bu konunun acilen çözümlenmesi için yoğun bir mesai sürdürmüştük.

Bu çalışma ve girişimlerimiz neticesinde son durum itibariyle Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından gerekli düzenlemenin yapıldığını ve Akaryakıt Sektörünün de mücbir sebep halinden faydalanacak mükellef gruplarına dahil edildiğini görüyoruz. Diğer sektörlerden farklı olarak bizler hem 7/24 hizmet veriyoruz,  hem de satışlarımızın olağanüstü düşmesine rağmen faaliyetimizi halen sürdürüyoruz. Bu bakımdan salgının sebep olduğu olumsuz ekonomik koşullardan çok fazla etkilenmiş vaziyetteyiz. Sektörümüz için yaşamsal bir öneme sahip olan düzenlemeyle ilgili TABGİS adına, başta Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız olmak üzere Bakan Yardımcılarımıza ve ilgili tüm bürokratlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, bu aşamaya kadar bize desteklerini esirgemeyen ATO Başkanı Sayın Gürsel Baran’a da teşekkür ediyoruz” dedi.

518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durum Sorgusu Nasıl Yapılacak?

  • İnteraktif Vergi Dairesi web sitesine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek sol üst taraftaki menüden “Size nasıl yardımcı olabilirim ?” yazan alana 518 yazıp alt tarafta çıkan “518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durum Sorgusu”butonuna tıklayınız.
  • Burayı tıkladığınız zaman Vergi Dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodunuza göre, 518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında mücbir sebep durumundan yararlanıp yararlanılamayacağına dair bir mesaj görülecektir.
  • Sistemden, mücbir sebep kapsamından yararlanamayacağınıza dair mesaj alıyorsanız bu durumda, Ticaret Odasına kayıtlı olduğunuz ve ana faaliyet konunuzu içeren Nace Kodunuzun kontrol edilmesi önerilmektedir.
  • Akaryakıt istasyonlarının Nace kodu 47.30.01’dir. İşyeri sigorta sicil no içinde yer alan nace kodunuzun ilgili Tebliğe göre mücbir sebepten faydalanamayan bir alana ait olması halinde bağlı olduğunuz Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvurarak nace kodunuzun ana faaliyet alanınıza göre değiştirilmesi, sonrasında da bağlı olduğunuz Sigorta Sicil Müdürlüğü ile Vergi Dairenize bildirimde bulunulması gerekmektedir.