“Akaryakıt konusunda lojistik sıkıntılar olabiliyor ama aşıyoruz”

“Akaryakıt konusunda lojistik sıkıntılar olabiliyor ama aşıyoruz”

ADER Başkanvekili Cemil Direkci, deprem sonrasında akaryakıt bayilerinde yaşanan durumlar ile ilgili ilgili Petroturk.com’a özel açıklamalarda bulundu.

ADER Başkanvekili Cemil Direkci, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde de ciddi hasarlara sebep olan deprem sonrasında akaryakıt bayilerinde, yakıt ve market gibi konularda yaşanan durumlar ile ilgili Genel Yayın Yönetmenimiz Emin Kaya ile görüşerek konu ile ilgili sitemize özel açıklamalarda bulundu.

“DEPOLARDA YAKITIMIZ VAR”

Deprem bölgelerinde tedarik sıkıntısı olduğunu ama bunun çok ciddi seviyelerde olmadığını belirten Cemil Direkci; “Bir tedarik sıkıntısı var ancak had safhada değil. Çünkü neticede altyapıda hasara neden olan yoğun, ciddi bir deprem yaşamış durumdayız. Taşımada, lojistikte bazı zorluklarımız var. Öbür taraftan baktığımızda, ürünler bayi üzerinden vatandaşa ulaştırılıyor. Altyapısı hasar gören bayilerimiz de var. Daha da önemlisi, biz açıkçası bayilerimizden akaryakıt satışı yapılmayanları, tek tek sorguladık durumlarının ne olduğuna dair. Bir kısım bayide, yakınlarından vefat eden veya enkaz altında kalanlar söz konusu. Bu durumdan dolayı da ticari faaliyetini ister istemez ara vermiş bayiler var. Bu insanlara da açıkçası çok yoğun bir baskı yapamıyoruz. Çünkü bu insani bir durum. Dolayısıyla bu tip aksamalar oluyor. Bunun 1 – 2 gün süren bir hadise olacağını düşünüyoruz. Bu hadisenin netleşmesi sonrası var olan birtakım sıkıntıların da aşılacağı kanaatindeyim. Özetleyecek olursak, ürünün tedariki konusunda, depolarda yakıtımız var. Çok şükür, zaten önce en önemli şey de mamulün kendisinin olması. Ulaştırma anlamında bazı sorunlarımız var. Bu konuyu sağ olsun kamu otoritelerimiz çok iyi bir şekilde ele aldılar. Bazı anayollarımız şu anda trafiğe açılmış durumda. Gecikmeler oluyor sadece. Öbür taraftan ürünün satış noktasındaki istasyonlarda meydana gelen hasarlar veya insani sebeplerden dolayı, istasyonunu açamayan bazı bayilerden dolayı ufak aksamalar oluyor. Biz de bunun bugüne ve yarına mahsus olan hadiseler olduğunu düşünüyoruz. İnşallah yakın bir zamanda var olan sıkıntıları aşmış olacağız” ifadelerinde bulundu.

Direkci, depremden depolardan ve terminallerden daha çok bayilerin olumsuz etkilendiğinin altını çizdi: “Bizim bütün ikmal noktalarımızda Mersin olsun, Dörtyol olsun, sağ olsun TÜPRAŞ’ın Batman ikmalleri olsun, hatta Kırıkkale’de bile yakıt gönderdik bölgede bir zafiyet olmasın diye. Ama dediğim gibi bu olayların kaynağında bir sorun yok, ama tüketici arz noktasında bazı ufak tefek sorunlar var. Bir de şu olay: Mesela sabah üyelerimizden bir bilgi geldi, Kaymakamlık sözle bir talimat deklare etmiş, her gelene 15 litreden fazla yakıt vermeyin demiş. İstasyoncu 15 litre yakıt veriyor ve siz yakıt talep ediyorsunuz mesela ama vatandaş istiyor ki yakıtı bulmuşken 50 litre alayım. Şimdi istasyoncu 15 litre yakıt verince oradaki vatandaş, bunu istasyoncunun yaptığı bir hareket olarak algılıyor. Halbuki kamu otoritesinin herkes bundan faydalansın diye yaptığı bir düzenleme. Açıkçası bazı keşmekeşler yaşanıyor. İlk gün, ikinci güne mahsus olarak yaşanan hadiseler. Dediğim gibi bunları biz dünün ve bugünün sorunları olarak düşünüyoruz. İnşallah yarından sonra bunları yaşamayacağımız kanaatindeyim.”

“TALEPTE AŞIRI BİR YOĞUNLUK OLDU”

Bölgedeki akaryakıt talebinin de normalin üzerine çıktığını belirten Direkci; “Mevsim şartlarından dolayı maalesef mukayese etmek yanlış olmasın ama 17 Ağustos Depremi yaz aylarındaydı. Şimdi kış aylarında ve kışın en çetin günlerinde bir deprem yaşanıyor. Üzücü olarak söylüyorum. İnsanlar da arka arkaya iki deprem olduğu için evlerine giremiyorlar. Hasarlı binaların tespiti henüz yapılmadı. İnsanların büyük bir kısmı da soğuk olduğu için arabalarında zamanını geçirmeye çalışıyor. Yarın yakıt bulamam diye, yokluk psikolojisi nedeniyle belki 10 – 20 litre yakıt alsa yetecek ama deposunu doldurmak istiyor. Bundan dolayı talepte aşırı bir patlama oldu. Bu dediğim gibi anlık ve kısa süreli bir hadisedir. Sektörümüz tam gaz çalışıyor. PETDER olsun, ADER olsun müthiş bir gayret içerisindeyiz. Pazartesi ve Salı günü yaşanan hadiseyi geçici olarak görüyorum. Yarın inşallah bu konuları konuşmuyor olacağız” ifadelerinde bulunarak sektörün tam gaz çalıştığının altını çizdi.