“Akaryakıt konusunda sorun yok, gecikmeler olabiliyor”

“Akaryakıt konusunda sorun yok, gecikmeler olabiliyor”

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, deprem sonrasında akaryakıt bayilerinde yaşanan durumlar ile ilgili Petroturk.com’a özel açıklamalarda bulundu.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde de ciddi hasarlara sebep olan deprem sonrasında akaryakıt bayilerinde, yakıt ve market gibi konularda yaşanan durumlar ile ilgili Genel Yayın Yönetmenimiz Emin Kaya’nın sorularını yanıtlayarak, konuya ilişkin sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Yakıt konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını belirten İmran Okumuş; “Şu anda deprem bölgesinde hiçbir sıkıntı yok. Ben tüm illerle iletişim halindeyim. İyi ki zamanında bu sendika kurulmuş. Bunun sayesinde her yere ulaşabiliyoruz. Sadece hava şartlarından, Nurdağı bölgesinde yol şartlarından dolayı gecikmeler var. Yakıt yok diye bir şey yok. Tüm illerde yakıt mevcut hatta Malatya’da bir tanker yedek olarak bekletiliyor. Adıyaman bölgesiyle görüşme sağladım. Bizim gönderdiğimiz tankerler ulaşmış, bir sorun yok. Hatay’da Vali Yardımcımız ile görüşme sağladım ve orada da bir sorun yok. Osmaniye ile de görüştüm ve orada da bir sorun yok. Yani bütün illerde hava şartlarından kaynaklı gecikmeler oldu ama ihtiyaç karşılanıyor” ifadelerinde bulundu.

Okumuş, deprem dolayısıyla yoğunluk olduğunu belirtti: “Şu an aşırı bir talep var. Özellikle çevre illerde de talep var; Adana, Mersin, Kayseri gibi ve panik var haklı olarak. Bu bölgelerde provokatörler de mevcut. Biz bir merkez kurduk ve durumu takip ediyoruz. Yakıt yok diyenler oluyor onlara yönlendirme sağlıyoruz.”

Okumuş, akaryakıta gelen indirimin deprem bölgelerinde zamanından önce yürürlüğe girdiğini belirtti: “Terminallerde ve dağıtım şirketlerinde bir sıkıntı yok. 24 saat çalışmaya devam ediyor. EPDK ile görüştüm, bu gece gelecek olan indirimi bugün itibariyle dağıtım şirketleri sağladı. Şu an itibariyle gece olacak indirim depremzede illerimizde yürürlükte.”

“BAYİLERİMİZ VATANDAŞLARIMIZA EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYOR”

Bayilerin kimseye ikmal sorunu yaşatmadığının altını çizen Okumuş; “Akaryakıt istasyonlarımız arasında yıkılmalar da mevcut. Yıkılan istasyonlarımız yakıt veremiyor. Bu yüzden bazı bölgelerde sıkıntılar mevcuttu fakat bugün itibariyle sorunu çözdük. Sadece iletişim sorunu yaşıyoruz. Hatta bütün deprem bölgesindeki meslektaşlarımız POS makinelerinde sorun da olsa ikmal sorunu yaşatmıyorlar not alıyorlar sonra ödersiniz diyorlar. Bu şekilde kimseye ikmal sorunu yaşatmıyorlar. Bayilerimiz vatandaşlarımıza eksiksiz bir şekilde destek olmaya çalışıyor” ifadelerinde bulundu.

Hava şartlarından dolayı akaryakıt tedariğinde sıkıntıların yaşanmaması adına bakanlıklardan da destek alındığı bilgisini paylaşan Okumuş; “Enerji Bakanımız Fatih Dönmez ile iletişim halindeyiz. EPDK ile de sürekli iletişim halindeyiz. Ulaşım konusunda da bakanlıklarımız bize destek oluyor. Kar küreme araçları eşliğinde ulaşımı zor olan yerlere de yakıtı ulaştırabiliyoruz. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız da bize destek veriyor. İş makinelerinin çalıştığı bölgelerde Jandarmalarımız ile koordineli bir şekilde hareket ederek iş makinelerinin yakıtlarının da tedariğini sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

İmran Okumuş; “Tüm destek olan dağıtıcılara, hükümete, EPDK’ya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve tüm yetkililere teşekkür ederim. Bu yaraları hep beraber saracağız. Bu iki günde yaşadığımız süreçlerde ne kadar önemli bir sektör olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk. Tüm meslektaşlarımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Rabbim ölenlere rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar diliyorum. Arama çalışmalarına katılan herkese Rabbim güç kuvvet versin” dedi.