Akaryakıt bayilerinin gündemi finansman

Personel ve işletme giderleri sürekli yükselen, üstelik tankerler artık çok daha yüksek fiyatlara dolduğu için finansman maliyeti de artan bayiler, bu finansmanı bulmakta da sıkıntı çekiyor. Bayilerin içinde bulunduğu durumu PÜİS Başkanı İmran Okumuş ve TABGİS Başkanı Murat Bilgin, Enerji Petrol Gaz’a değerlendirdi. PÜİS Başkanı İmran Okumuş: ‘BAYİLERİN KAR PAYLARI ACİLEN MAKTUDAN YÜZDEYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR’ Bayilerin […]

Akaryakıt bayilerinin gündemi finansman
Burak Karagöl
  • Yayınlanma28 Ağustos 2023 13:33
  • Güncelleme13 Eylül 2023 13:03

Personel ve işletme giderleri sürekli yükselen, üstelik tankerler artık çok daha yüksek fiyatlara dolduğu için finansman maliyeti de artan bayiler, bu finansmanı bulmakta da sıkıntı çekiyor. Bayilerin içinde bulunduğu durumu PÜİS Başkanı İmran Okumuş ve TABGİS Başkanı Murat Bilgin, Enerji Petrol Gaz’a değerlendirdi.

PÜİS Başkanı İmran Okumuş:

‘BAYİLERİN KAR PAYLARI ACİLEN MAKTUDAN YÜZDEYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR’

Bayilerin bu maliyetlerin altından kalkabilmesinin tek yolu bayilerin kar paylarının maktudan yüzdeye dönüştürülmesi ve verilecek yüzdesel kar payının hesaplanmasında enflasyon, döviz kuru, asgari ücret, akaryakıt fiyatları, kredi kartı komisyonu ile enerji maliyetlerindeki artışların göz önüne alınmasıdır.

TABGİS Başkanı Murat Bilgin:

‘DEVAM EDEBİLMEMİZ İÇİN KAR MARJININ İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR’

KDV ve ÖTV’nin artmasıyla vergilerin kartlı satışlarda bayilere yansıyan maliyeti 6 kuruştan 28 kuruşa çıktı. Türkiye’nin en büyük vergi dairesiyiz. Vergilerin çok büyük bir kısmını bizler topluyoruz. Bu kar marjlarıyla devam edebilecek gücümüz yok. Bayilerin kar marjının iyileştirilmesi gerekiyor.

Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.