‘2017’de hedeflediğimiz yatırımları hayata geçireceğiz’

Akaryakıt, LPG ve CNG istasyonlarının projelendirilmesini yapan, kullanılan tüm ekipmanların ithalatını ve imalatını gerçekleştiren Vonoz Enerji Genel Müdürü Murat Atasoy ile 13’üncü Petroleum Istanbul Fuarı öncesi sektördeki yatırımlarını ve faaliyetlerini konuşmak için bir araya geldik.

Başta akaryakıt sektörü olmak üzere, farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların ithalatını ve imalatını yapan Vonoz Enerji Genel Müdürü Murat Atasoy, 13’üncü Petroleum Istanbul Fuarı öncesi Enerji Petrol Gaz’a özel açıklamalarda bulundu. Vonoz Enerji’nin hedeflerinden söz eden Atasoy; “Bizim amacımız; 2017 yılı için koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmak. Bunun için de mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK GENİŞ BİR ÜRÜN PORTFÖYÜNE SAHİBİZ”

Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ürünlerin pazarlamasını yapıyorsunuz? Hangi markalarla çalışıyorsunuz?

Biz yeni bir şirketiz. Bu nedenle,  her şeyi baştan yapmamız gerekiyordu, biz de onu yaptık. 2015 yılının son çeyreğinde başlattığımız çalışmalarla, 2016 yılı içerisinde  AIRTEC, POLI-ECO, LEIGHTON O’BRIEN, NUPI, ALFONS HAAR, CHINA BOTAI firmalarıyla distribütörlük anlaşmaları yaptık.

AIRTAC CORPORATION firmasından; akaryakıt istasyonlarında kullanılan hava saatlerinin yanında ağır iş makinaları, servis istasyonları ve uçaklarla ilgili elektronik hava saati getiriyoruz. Ayrıca, hava saati kalibrasyon kontrol cihazları büyük iş makinaları ve uçaklar için hava saati ile büyük ticari araçlar için aşırı yükleme ağırlık yönetim sistemini de getiriyoruz.

POLI-ECO firmasından, menhol kapakları getiriyoruz. Firmanın üretiminde her ebatta kompozit -fiber menhol kapak bulunuyor.

LEIGHTON O’BRIEN firmasıyla yaptığımız anlaşma ile de firmanın tank ve hat testleriyle, tank temizleme sistemlerinin Türkiye temsilciliğini yapıyoruz.

NUPI  firmasıyla yaptığımız anlaşma ile Türkiye ve çevre ülkelerde NUPI firmasının temsilciliğini yapıyoruz. NUPI’den akaryakıt, LPG ve adblue boru ve bağlantı elemanlarını tedarik ediyoruz.

ALFONS HAAR firmasından;  tanker dolum ekipmanları ve yanlış dolum önleyici sistemleri getiriyoruz.  Sistem dolum terminali, tanker arası ve tanker ile istasyon arasındaki hatalı dolumları engelliyor. Sistem, yanlış dolumları önlemek için modüler bir yapıya sahip. ALFONS HAAR, Avrupa’da uygulanmaya başlayan bu sistem ile ilgili tüm EN standartlarına sahip tek firmadır.

CHINA BOTAI firması ile yaptığımız anlaşma ile, TDW ve ZVA ürünlerinin Türkiye ve çevre ülkelerin temsilciliğini aldık. Firmanın diğer ürünleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımızla, farklı bölgeler ve farklı ülkelerde kurulumunu yaptığımız ürünlerin performanslarını izliyoruz. Süreç tamamlanınca bu ürünleri de piyasaya sunacağız.

“PAZARA YENİ ÜRÜNLERİMİZİ SUNACAĞIZ”

Bu ürün gruplarımıza ilaveten akaryakıt istasyonlarında kullanılan diğer ekipmanların imalatını ve ithalatını yapıyoruz. Çalışmalarına başladığımız ve bu yıl ortalarında pazara sunacağımız yeni ürünlerimiz olacak. Malzeme haricinde; akaryakıt istasyon tadilatı, akaryakıt, adblue, LPG alt yapı tesisat uygulamaları, elektrik ve topraklama tesisatı, elektrik panosu ve istasyon seç surveylerini yapıyoruz.

“2016’DAKİ CİROMUZU 2017’NİN İLK ÇEYREĞİNDE YAKALADIK”

2016 yılı Vonoz Enerji için nasıl geçti?

2016 yılının sektör açısından iyi geçmediğini düşünüyorum. Bu durumdan biz de etkilendik. 2016 yılında, yabancı firmalarla yaptığımız distribütörlük görüşmelerine ciddi zaman ayırdık. Bu durum, bizi iş kapasitesi olarak beklentilerimizin gerisinde bıraktı. 2016 yılında elde ettiğimiz toplam ciroyu, 2017 yılının ilk çeyreğinde elde etmeyi başardık.

‘TEMSİLCİLİĞİNİ YAPTIĞIMIZ ÜRÜNLERİ PETROLEUM’DA TANITACAĞIZ’

Bu yıl 13’üncü kez düzenlenecek olan Petroleum Istanbul Fuarı’na katılacaksınız. Hangi ürünlerinizin tanıtımını yapacaksınız? Fuardan beklentileriniz neler?

Petroleum Istanbul Fuarı, Türkiye’nin olduğu kadar, çevre ülkelerin de ilgiyle takip ettiği bir organizasyon. Yurt içinden ve yurt dışından alanında yenilikleri takip eden her kurum ve birey, Petroleum Istanbul’u ziyaret ediyor. Bizim de yurt dışından davet ettiğimiz 30 yabancı konuğumuz fuarı ziyarete gelecek. Bunu bütün katılımcılar olarak düşündüğümüzde; katılımcı sayısının ciddi bir sayıya ulaşacağını öngörüyoruz. Petroleum Istanbul’da,  temsilciliğini yaptığımız bütün ürünlerin tanıtımını yapacağız. Bu fuarda, Avrupa ülkelerinde zorunlu hale  getirilen ve Türkiye’de de dağıtım firmalarının terminal-dağıtım-istasyon hattında oluşabilecek herhangi bir yakıt karışımını, ürün kaçakçılığını engellemek üzere kullanılacak olan ALFONS HAAR tarafından tasarlanıp, üretilen Yanlış Dolum Engelleme (Cross Over Prevention) demomuzu göstereceğiz.

‘HEDEFLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

2017 yılı için Vonoz Enerji’nin hedefleri ve beklentileri nelerdir? Yeni anlaşmalar ya da yatırımlar söz konusu olacak mı?

Piyasa şartları elverirse, hazırladığımız kısa ve uzun vadeli yatırım programlarımızı hayata geçireceğiz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ve gelişmelere göre;  hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirmek için çalışacağız. Yaptığımız yatırımlar, sadece akaryakıt sektörünü kapsamıyor. Akaryakıt sektörü dışındaki alanlarda da faaliyetlerimize odaklanıp, aktif olmayı hedefliyoruz. Hali hazırda görüşmeler yaptığımız firmalar var. Bu görüşmeler sonuçlandığında; sizlerle de paylaşacağız. Bizim amacımız; 2017 yılı için koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmak. Bunun için de mücadelemizi sürdürüyoruz.