“Yönümüzü yenilenebilir enerjiye çevirdik”

 Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından düzenlenen CDP İklim Değişikliği Konferansı’nda konuştu.

 

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından düzenlenen CDP İklim Değişikliği Konferansı İstanbul’da yapılırken, toplantıda Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak da bir konuşma gerçekleştirdi.

Zorlu Enerji’nin yönünü yenilenebilir enerji tarafına çevirdiğini kaydeden Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, bugün gelinen nokta itibarıyla böyle bir kararı almakla doğru bir adımı attıklarını gördüklerini söyledi.

2017 yılında dünya genelinde 180 bin MW kapasitenin devreye girdiğini anımsatan Ak şöyle devam etti: “Bunun yarısı güneş enerjisinden oluştu. Bu yıl Çin’deki panel üretim kapasitesi, 100 bin MW seviyesinde oldu. Bunun önünüzdeki 2-3 yıl içerisinde 200 bin MW’a çıkması bekleniyor. 2020’li yıllarda elektrikli araçların yaygınlaşması bekliyor. Biz de doğal kaynaklar bakımından Çin ile aynı durumdayız. Bizim de karbon emisyonlarını azaltmak için elimizde fırsatlar var. Pil teknolojilerinde bundan 1 sene önce 1 milyon dolarlık maliyetler konuşuluyordu, 2020’ye geldiğimizde 100 bin dolara düşecek. Maliyetler onda bir oranında azalacak. Bu teknolojileri Türkiye’ye getirip, hayata geçirmemiz gerekiyor.”