‘Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi’ törenle açıldı

İstanbul’da çöp gazından enerji üretecek “Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi” yapılan törenle açıldı. Tesisin açılışını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kömürcüoda ve Odayeri’ndeki çöp gazından enerji üretim tesislerine bir yenisi daha ekleniyor. Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi’nin ilk etabının açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından bugün gerçekleştirildi.

“YEŞİL ALANLARI AÇMAYA, GELİŞTİRMEYE KIYMET VERİYORUZ”

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tesisle alakalı şunları söyledi:

“Tesisimiz zaman içinde 16 milyon İstanbullu’nun yaşam standartını yükseltecek niteliktedir.

Dünyada artan nüfus ve tüketimle beraber çevreye salınan gazlar tüm dünyayı zora sokmaktadır. Bu kötüye gidiş konusunda hepimizi uyarıyorum ve uyarılara da dikkat etmeliyiz. Bugünün dünyasında bana göre en büyük vatanseverlik çevreciliktir.

Ülkemizde çevre koruma harcamaları istenildiği oranda artmıyor ve ne yazık ki azalıyor. Çevresel atıklar bu dönemin en önemli konusudur.

Özellikle son 15-20 yılda çevreye karşı kötü uygulamalar oluşmuştur. Görev başına geldiğimizden beri her yerde söylediğimiz gibi çevre konusu çok değerlidir. Yeşil alanları açmaya, geliştirmeye kıymet veriyoruz.

Sadece buraya odaklı değil, İstanbul’un geleceğe nasıl hazırlanması gerektiğinin çalışmasını yapıyor, İstanbul’un çevre ve atık yönetimini planlıyoruz. Şu an iki tesisimiz 600 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Bu tarz tesislerin tüm ülkeye yaygınlaşması çok önemlidir.”

İmamoğlu, tesisin 133 milyon 500 bin lira maliyeti olduğunu da belirtti.  Ekrem İmamoğlu ayrıca tesisi 25 MW’a çıkarmak istediklerini de ifade etti.

465 BİN HANEYE ELEKTRİK ÜRETECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’dan 12 Ocak 2047 tarihine kadar alınan lisansla; 26 yıl 10 ay çöp gazından enerji üretip satacak İBB, tesis tam kapasite çalışmaya başlayınca 465 bin hanenin yıllık gereksinimini karşılayan elektrik üretecek.

YILLIK 200 MİLYON GELİR SAĞLANACAK

Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi, yaklaşık 25 günde yaptığı elektrik satışından 2 milyon lira gelir sağladı. Yıl sonuna gelindiğinde bu kazanç 11 milyona ulaşacak. Gelecek yıl tam kapasite çalışacak tesisin elektrik üretiminden yıllık kazancı da 200 milyon lirayı bulacak. İBB, 2047 yılına kadar toplam 1 milyar 137 milyon dolar gelir bekliyor.