Rüzgarda 2.000 MW’lık yeni Mini YEKA RES müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, TÜREB’in web toplantısında sektörü yakından ilgilendiren konularda açıklamalarda bulunarak; “Tabii ki düzenli ve takvime bağlı kapasite arzı önemli. Biz Mini YEKA GES’te olduğu gibi Mini YEKA RES’in ilanı arifesindeyiz. Ama bütün mevzuat düzenlemeleri dahil olmak üzere sektörle istişare halinde bunu yapmak için TÜREB yönetim kuruluna bu düşüncemizi ilettik. Kendilerinden ilgili görüş gelmesinin ardından hemen ilana çıkacağız” ifadelerini kullandı. 

Sibel ACAR-ANKARA/ Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın yaptığı “Türkiye Rüzgar Piyasa Görünümü” konulu toplantı dijital ortamda gerçekleştirildi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan toplantıda sektörü ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. 

“2.000 MW’LIK MİNİ YEKA RES’İN İLANI ARİFESİNDEYİZ” 

Düzenli ve takvime bağlı kapasite arzı önemli olduğuna dikkati Tancan sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii ki düzenli ve takvime bağlı kapasite arzı önemli. Biz Mini YEKA GES’te olduğu gibi Mini YEKA RES’in ilanı arifesindeyiz. Ama bütün mevzuat düzenlemeleri dahil olmak üzere sektörle istişare halinde bunu yapmak için TÜREB yönetim kuruluna bu düşüncemizi ilettik. Biliyorsunuz 2.000 MW’lık daha önceden kapasiteleri ilan edilmiş fakat bugüne kadar başvuruları alınmamış bir kapasite arzı söz konusuydu. Bu bölgeleri korumak ve ilan edilmiş bölge sınırlarını değiştirmemek üzere 2.000 MW’lık Mini YEKA RES ilan etmeyi önümüzdeki günlerde düşünüyoruz. TÜREB’TEN tavan fiyatları ve yarışma koşulları ne olmalı, ne kadar süre verilmeli gibi ana konularda görüş istedik. Bu görüşleri ivedilikle bekliyoruz. Tabiri caizse bu görüşler bugün gelirse ertesi gün ilana çıkabilecek durumdayız. Önemli olan burada doğru bir yarışma ilanına çıkmak. Her zaman düşüncemiz şudur baştan en iyi yarışma koşullarını kurgulayalım ki sonradan koşullarda çok fazla değişiklik olmasın. Ama sizlerden gelen ve gerekli görülen değişiklikler söz konusuysa da yarışmanın daha şeffaf ve rekabetçi olması için bu değişiklikleri de yaparız. Bu görüşler olgunlaştığında 2.000 MW’lık Mini YEKA RES diyebileceğimiz ilana çıkma aşamasındayız.  

“EPDK DEPOLAMA TASLAK YÖNETMELİĞİ EN KISA SÜREDE YAYINLANACAK” 

Sektörün diğer kaynak türlerinde de depolama mevzuatından beklentileri var. EPDK Depolama Taslak Yönetmeliği’ni hazırladı ve bu konudaki sektör görüşleri alındı. Şimdi bu sektör görüşleri değerlendiriliyor. Çok kısa süre içerisinde bu yönetmelik karar için Resmi Gazete’ye gönderilmiş olacak. İnanıyoruz ki bu düzenleme birçok sorunu da çözmüş olacağız.”