Polat Enerji ve Garanti BBVA’dan bir ilk

Polat Enerji, 48 MW Soma 4 Rüzgar Enerji Santrali projesinin finansmanı için Garanti BBVA ile imzaladığı sözleşme kapsamında Türkiye’de ve dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘Gender Loan’ (Cinsiyet Eşitliği Kredisi) kullanacak.

Polat Enerji, Garanti BBVA ile 48MW Soma 4 Rüzgar Enerji Santrali projesi için toplam 44 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzaladı. Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali olacak bu projenin finansmanı için, Türkiye’de ve dünyada ilk kez gerçekleştirilen “gender loan” (cinsiyet eşitliği kredisi) yapısı kuruldu. Gender loan kapsamında her yıl yapılacak değerlendirmede, Polat Enerji’nin performansı iyileştikçe yani şirket, değer zinciri boyunca cinsiyet eşitliğini daha iyi konuma getirdikçe kredi vadesi boyunca hem nakdi kredi faizinde hem de gayri nakdi kredi komisyonunda düşüş gerçekleşecek. Şirketten yapılan açıklamada 8 yıl vadeli kredinin nakdi kısmının 21,4 milyon dolar, 11,5 yıl vadeli gayri nakdi kısmının ise 22,6 milyon dolar tutara sahip olduğu belirtildi. Gender Loan kapsamında Garanti BBVA ekipleri tarafından Polat Enerji’nin cinsiyet eşitliği alanındaki performansı her yıl uluslararası normlara göre puanlanacak.

Garanti BBVA’nın kendi geliştirdiği metodolojiye göre hesaplanacak puan, Polat Enerji’nin değer zinciri boyunca cinsiyet eşitliği performansını ortaya koyacak. Garanti BBVA, Polat Enerji’ye ihtiyaç duyması halinde kendi insan kaynakları ekibiyle, bu programların geliştirilmesi konusunda destek sağlayacak.

“BU YAPIDAN FAYDALANAN İLK ŞİRKET OLMAK GURUR VERİCİ”

Anlaşmayla ilgili konuşan Polat Enerji Strateji Başkanı Alkım Bağ, firma olarak insan kaynaklarında farklı bakış açıları ve yeteneklerden faydalanabilmek ve başarılarını sürdürebilmek için cinsiyet eşitliğini her zaman önemli bir konu olarak gördüklerini ifade ederek, “Mevcut organizasyon yapımızda da kadınların kayda değer bir temsili var. Performansımızı daha da ileri seviyelere taşımamız için bizleri cesaretlendiren bu kredi yapısından faydalanan ilk şirket olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

“CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN İNSAN HAKLARI MESELESİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Türkiye’de ilk ve tek olan Gender Loan’ın uygulamaya konmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ise “Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan ürünü hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu taşıyoruz. Garanti BBVA olarak cinsiyet eşitliğinin her şeyden önce bir insan hakları meselesi olduğuna inanıyoruz. Gerek insan haklarına saygılı ve adil bir toplum, gerekse daha iyi bir ekonomi için kadınların öneminin anlaşılması gerekiyor. Türkiye olarak kadınların işgücüne katılımında OECD ortalaması olan %63’e ulaşabilirsek, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası 2025’te %20 artma potansiyeline sahip” şeklinde konuştu.