enerji

Karadeniz’in dalgalarından elektrik üretilecek

KATÜ tarafından tamamen yerli üretimle dalga, rüzgar ve güneş enerjisinden toplamda 6 kilowatt’lık bir enerji üretimi yapabilmek için özel bir proje hazırlandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ), Trabzon’da dalga, rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üretimi yapabilmek için özel bir proje hazırladı. Projenin hayata geçirilmesiyle hem temiz ve çevreci bir enerji elde edilmesi hem de enerjide dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili olarak bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada doğada var olan kaynağın elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü belirten KATÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, projenin enerjide yerliliğe katkı sağlayacağını aktardı. Üniversitenin özgün tasarımıyla kurulan sistem sayesinde Karadeniz dalgalarından elektrik üretileceğini söyleyen Altaş, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Dalganın gelip gitmesiyle oluşan, dalganın yüksekliğiyle, sıklığına bağlı olarak oluşan kinetik enerjiyi kullandığımız aparatlarla elektrik enerjisine dönüştürüyoruz. Türbin ve jeneratörleri de proje kapsamında biz tasarladık, yani hepsi yerli üretim. Şu anda bu tasarımlar bitmiş vaziyette, sistemimizin denize montajlanma süreci devam ediyor. Yaklaşık 1 ay içinde de tümüyle bitirilmesini hedefliyoruz. Tabii ki dalgaların çalışmamıza izin vermesi halinde. Üretilen elektrik enerjisi burdan direkt kullanılabilir durumda değil, biz tasarladığımız elektrik filtreleriyle bu ürettiğimiz elektrik enerjisini kullanılabilir hale getiriyoruz.”

Daha önce ülkemizde buna benzer bazı çalışmalar yapıldığını ifade eden Altaş, “Ancak bu boyutta kurulan yerli santral bir ilk olacak” dedi. Altaş, 2 kilowatt dalgadan, 2 kilowatt rüzgardan, 2 kilowatt da güneşten olmak üzere toplam 6 kilowatt’lık bir gücün üretilip kullanılacağını da sözlerine dile getirdi.