Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı başlıyor

İngiltere’den Afrika’daki temiz enerji projelerine destek

Birleşik Krallık, Afrika kıtasının çeşitli bölgelerinde yatırım paketinden yararlanmaya hak kazanan projelere 50 milyon sterlini aşan destekte bulunduğunu açıkladı.

Birleşik Krallık hükümeti, Afrika’daki ülkelerde geliştirilen temiz enerji projelerini desteklemek için 50 milyon sterlinden fazla yatırım yapıldığını duyurdu. Bostvana ve Kenya gibi ülkelerde inşa edilen güneş enerjisi santralleri, Etiyopya’daki jeotermal elektrik santralleri ve Sahra altı Afrika’daki batarya depolama alanları, Birleşik Krallık’ın yatırım paketinden yararlanan projeler oldu.

Yapılan açıklamada, Afrika’daki enerji talebinin 2040’a kadar yüzde 60 oranında artacağı öngörüldüğünden kıtanın yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmek adına İngiltere’nin önde gelen bilim adamları ve finans uzmanlarının Afrika’daki meslektaşlarıyla birlikte çalışacakları açıklandı.

İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanlığı Sekreteri Andrea Leadsom da dün Londra’daki Afrika Yatırım Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, birçok Afrika ülkesinin kömürden daha temiz enerji kaynaklarına geçme fırsatı olduğunu ancak yatırımın kilidini açmak için mevcut çalışmalardan daha fazlasının yapılması gerektiğini söylemişti.