GE’nin Türkiye’deki rüzgar türbini kanadı fabrikası açıldı

GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde faaliyet gösteren rüzgar türbini kanadı üretici LM Wind Power’ın, 50 milyon dolara mal olan İzmir Bergama’daki yeni fabrikasında üretime başlandığı bildirildi.

 

GE’den yapılan açıklamada, Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikanın yılda 500 megavat kapasitelik ihtiyacı dikkate alarak üretim ve dağıtım yapacağı, talep halinde kapasitenin bin 500 megavata göre arttırılabileceği belirtildi.

 

Açıklamada, Bergama’daki fabrikanın Türkiye’de hızla büyüyen rüzgar endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılayacağı ve bölgedeki rüzgar santralleri için 80 metreye kadar rotor kanatlarının bu tesiste üretileceği vurgulandı.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen LM Wind Power Üst Yöneticisi Marc de Jong, Türkiye’nin, yürüttükleri operasyonlar için son derece çekici bir lokasyon olduğuna işaret ederek, “Bergama’ya zaman ve kaynak anlamında önemli yatırımlar yaptık. İş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte rüzgar endüstrisinin büyüyerek ilerlemesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

LM Wind Power’in Bergama’daki 50 milyon dolara mal olan fabrikasında, 450 teknik personele istidam sağlanacak.

 

Rüzgar enerjisinde Türkiye’nin halen 6 bin 140 megavat olan kurulu gücünün 2023 yılında 20 bin megavata çıkarılması hedefleniyor.