GE Yenilenebilir Enerji 500’üncü rüzgar türbini kanadını üretti

GE Yenilenebilir Enerji’nin Bergama Rüzgar Türbin Kanadı Üretim Tesisi, 500’üncü kanadını üretti.

GE Yenilenebilir Enerji’den yapılan açıklamaya göre şirketin enerji işletmesi olan LM Wind Power’ın İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan ve iki yıldır faaliyette olan yeni rüzgar türbini kanadı üretim tesisinde, 500’üncü rüzgar türbini kanadı üretildi. Türkiye, Avrupa ve Asya da dahil olmak üzere dünya genelinde artış gösteren rüzgar enerjisi talebine yanıt vermesi amacıyla üretilen 500 adet kanadın, toplamda yaklaşık 500 MW kapasitede enerji üretecek kadar rüzgar toplaması bekleniyor. Bu da Türkiye’deki yaklaşık 680.000 evin enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek bir enerji kapasitesine denk geliyor.

TESİSTE ÇALIŞANLARIN YÜZDE 26’SI KADIN 

LM Wind Power, Türkiye için verdiği 50 milyon dolar yatırım taahhüdünün bir parçası olarak Bergama fabrikasında 2019 yılının sonuna kadar 30 milyon dolarlık ek yatırım yaparak tesisi büyütme ve 300 yeni personel istihdam etme kararı aldı. Tesisi büyütme projesi, 2019 yılının Nisan ayında başladı. Bu proje ile fabrikanın, GE’nin en yeni 5MW kara tipi rüzgar türbini Cypress platformuna monte edilecek yenilikçi iki parçalı kanatların üretimine hazır hale getirilmesi hedefleniyor. Bu arada şirketten yapılan açıklamaya göre şu anda Bergama tesislerinde yüzde 26’sı kadın olmak üzere 450 personel çalışırken bu rakamın 2020’de 700’ün üzerine çıkacağı belirtildi.

“GURUR DUYUYORUZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bergama Fabrika Müdürü Ozan Mamay, son iki yıl boyunca tesiste çalışan ekibin başarısıyla gurur duyduklarını söyleyerek “Tesisin devamlı olarak büyüdüğünü görmekten dolayı mutluyuz. Cypress kara tipi rüzgar teknolojisi, Türkiye’de ve dünyada elektrik maliyetlerini düşürmek için çok uygun ve biz de Bergama’daki tesislerimizde bu teknolojiye ait devrim niteliğindeki iki parçalı kanatları üretmenin heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

LM Wind Power’ın Bergama fabrikası, şirketin gelişmekte olan rüzgar enerjisi piyasalarındaki deneyimi ve küresel etkisi ile LM Wind Power’ın dünyanın her yerindeki müşterilerine eksiksiz olarak hizmet verebilme kapasitesini güçlendiriyor. Fabrika aynı zamanda yerel rüzgar çiftliklerine kanat temin edip nitelikli işler yaratarak hızla büyüyen Türkiye rüzgar endüstrisinin ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

Resmi olarak Temmuz 2017’de açılışı yapılan Bergama tesisi, LM Wind Power’ın toplamda on beşinci fabrikası olmasının yanı sıra şirketin GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılmasının ardından açtığı ilk fabrika olma özelliğini de taşıyor.