güneş

Aksaray Belediyesi 5 MW’lık güneş enerji santrali kuruyor

Aksaray Belediyesi’nin 5 MW’lık güneş enerji santrali kurmak için çalışmalara başladığı duyuruldu.

Aksaray Belediyesi, Bağlı Köy arıtma tesisleri bölgesine 5 MW’lık güneş enerji santrali kurmak için çalışmalara başladı.

Yenilenebilir enerji alanında yatırım hamlesi başlatan Aksaray Belediyesi daha önce ‘Kapalı Salı Pazarı’ çatısına güneş enerji santrali kurarak güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlamıştı. Bu alandaki yatırımlarına devam etmeyi amaçlayan belediyenin yeni projesi bağlı köy arıtma tesisi bölgesinde olması kararlaştırıldı.

Bağlı köy arıtma tesisi bölgesine 186 Bin metrekare alanın 100 Bin metrekaresine 320 MW’lık 20 Bin adet güneş paneli yerleştirilecek projenin tamamlanmasıyla yaklaşık bin konutu 320 MW’lık besleyecek güçte elektrik enerji elde edilmesi planlanıyor. Elde edilen enerji arıtma tesisinde kullanarak ekonomiye kazandırılacak.

Aksaray Belediyesi’nin yenilikçi projesi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Başkan Dinçer, santrallerin devreye geçmesi ile birlikte elektrik üretiminin başlayacağını, tesisin kısa zaman içinde kendini amorti edeceğini duyurdu.

Tüm dünyanın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini ve bu kaynaklardan birinin de güneş enerjisi olduğunu aktaran Başkan Dinçer, güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturma noktasında Aksaray’ın önemli bir potansiyeli elinde bulundurduğunu açıkladı.

“ELVERİŞLİ BİR NOKTADA BULUNUYORUZ”

Aksaray’da günlük ortalama güneşlenme süresinin baz alındığında tesisin kurulması için şehrin elverişli bir noktada bulunduğunu hatırlatan Başkan Dinçer; “Doğal enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisinden, çevreye hiçbir zararı olmadan elektrik enerjisi elde edilebiliyor. Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirgeyebilmek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyordu. Biz de yerel yönetimler olarak şehrimize bu tür kaynaklar oluşturmak için bağlı köy arıtma tesislerimizin bulunduğu bölgede çalışmalara başladık. Projemizin hayata geçmesi ile birlikte elde edeceğimiz enerjiyi arıtma tesisimizde kullanacağız” ifadelerini kullandı.