‘Yeşil projelerde iş birliğini artırmaya hazırız’

Bakan Kacır, Türkiye’nin coğrafyasında yaşanan savaşlara rağmen ekonomisini ve yatırım iklimini güvende tutmayı başardığına işaret ederek, bu güven ve sağlamlığın, özellikle dost ülke Türkmenistan ile kurdukları ticari ve ekonomik iş birlikleriyle daha da güçleneceğini belirtti. Türkiye-Türkmenistan İş Forumu, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Türkmenistan’ın, enerji […]

‘Yeşil projelerde iş birliğini artırmaya hazırız’
Burak Karagöl
  • Yayınlanma26 Ekim 2023 14:01

Bakan Kacır, Türkiye’nin coğrafyasında yaşanan savaşlara rağmen ekonomisini ve yatırım iklimini güvende tutmayı başardığına işaret ederek, bu güven ve sağlamlığın, özellikle dost ülke Türkmenistan ile kurdukları ticari ve ekonomik iş birlikleriyle daha da güçleneceğini belirtti.

Türkiye-Türkmenistan İş Forumu, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Türkmenistan’ın, enerji yatırımlarıyla dünyada adından söz ettirdiğine dikkati çeken Kacır, Türkmen doğal gazının Avrupa pazarına ulaştırılmasına yönelik ortak çabaları sürdüreceklerini bildirdi.

Akıllı ve yeşil konsepte uygun inşa edilen “Arkadağ” şehrinin açılış töreninde, Türkmenistan’ın çevreci teknolojileri uygulamadaki kararlılığını yakından gördüklerini hatırlatan Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“YEŞİL PROJELERDE DE TÜRKMEN DOSTLARIMIZLA SOMUT İŞ BİRLİKLERİMİZİ ARTIRMAYA HAZIRIZ”

“Yeşil projelerde de Türkmen dostlarımızla somut iş birliklerimizi artırmaya hazırız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla geliştirdiğimiz her politika, her program ve her lider teknolojide yeşil dönüşümü, yeşil yatırımları odak noktamıza alıyoruz. Yerli ve milli elektrikli otomobilimiz Togg, bunun en büyük kanıtı. Türkiye güneş paneli üretiminde dünyada 4., Avrupa’da lider. Kardeş ülkemizin enerji yatırımlarını çeşitlendirme girişimlerini desteklemeye ve ülkelerimiz arasındaki güçlü bağı, teknoloji ve AR-GE ile taçlandırmaya hazırız. Milli gelirimizin yüzde 1,4’ünü AR-GE’ye ayırıyoruz. Ülkemizden çıkan ve değeri milyar doları aşan 7 Turcorn var. Dost ve kardeş ülkelerle teknoloji ve inovasyon alanında iş birliklerine imza atıyoruz. Bilişim Vadisi’nin kurduğu ve İstanbul’dan Bakü’ye uzanan mega teknoloji koridoruna, kardeş ülkemiz Türkmenistan’ın da dahil olmasını isteriz. İki ülkenin kalkınmasına hizmet edecek her türlü iş birliğinde var olmaya hazırız.”