Yeşil Dönüşüm Yatırımları GPAS İstanbul’da Konuşulacak

Türkiye’nin kendi alanında en büyük girişim sermayesi yatırım fonlarını yöneten portföy şirketleri arasında yer alan Letven Capital’in GPAS İstanbul ile düzenlediği 7 Mayıs 2024’te gerçekleşecek olan Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi, insani finans yaklaşımını esas alarak yeşil ve dijital teknolojilerle dönüşümün yanı sıra yeşil ekonomi ekosisteminin geleceğine de ışık tutacak. Lineer ekonomi modelinin sonuçlarına cevap aranırken; […]

Yeşil Dönüşüm Yatırımları GPAS İstanbul’da Konuşulacak
SONER OKUR
  • Yayınlanma26 Nisan 2024 15:18

Türkiye’nin kendi alanında en büyük girişim sermayesi yatırım fonlarını yöneten portföy şirketleri arasında yer alan Letven Capital’in GPAS İstanbul ile düzenlediği 7 Mayıs 2024’te gerçekleşecek olan Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi, insani finans yaklaşımını esas alarak yeşil ve dijital teknolojilerle dönüşümün yanı sıra yeşil ekonomi ekosisteminin geleceğine de ışık tutacak. Lineer ekonomi modelinin sonuçlarına cevap aranırken; bilgi, bilinç ve güç sahipleri bir araya gelecek. Katılıma ve paylaşmaya yönelik bir buluşmaya sahne olacak GPAS İstanbul, yenilikçi ve değer odaklı bir dünyayı mümkün hale getirecek.

Türkiye’nin kendi alanında en büyük girişim sermayesi yatırım fonları yöneten portföy şirketleri arasında yer alan Letven Capital, Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi GPAS İstanbul ile döngüsel ekonomi modelinin ve çok aktörlü inovasyonla değer üretmenin önemini göstermeye hazırlanıyor. Ekosistem ekonomisine dikkat çekerek yeşil ekonomiye geçişi temel alan Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi; kamu otoritelerini, iş dünyasının önemli aktörlerini, sivil toplum kuruluşu paydaşlarını, yeşil girişimcileri ve özel sektörden pek çok katılımcıyı bir araya getirecek. Zirve, yeşil ekonomi çerçevesini oluşturan yeşil ve dijital teknolojilerle dönüşümün esaslarını ele alarak bilgi, bilinç ve güç sahiplerinin yeni iş modellerini hayata geçireceği bir buluşma noktası olacak.

7 Mayıs 2024’te Address İstanbul Hotel’de gerçekleşecek olan zirve, iş dünyasındaki dönüşümü odağına alarak insani finans ekosistemini gündeme getirecek. GPAS İstanbul, sanayi şirketlerinin ve Ar-Ge merkezlerinin yeşil teknolojilere odaklı girişim sermayesi yatırım fonlarıyla iş birliklerini de artırarak yeşil ekonomiye geçişi güçlendirmeyi hedefliyor.

Yenilikçi ve değer odaklı dönüşümün önemine dikkat çeken Letven Capital Genel Müdürü Kamil Kılıç, “Sürdürülebilir bir dünya için birçok alanda olduğu gibi iş dünyasında ve iş modellerinde de büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Gerçekleştireceğimiz Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi GPAS İstanbul, ekosistemin farklı aktörlerini buluşturarak insani finans yaklaşımının yarattığı değerinin altını çizecek. Zirvede, insanı merkeze alan iş modelleri geliştirmenin sermaye ile finansmana erişimi oldukça kolaylaştırmasının yanı sıra yeşil ekonomiye ve daha sürdürülebilir bir dünyaya sunduğu katkı da gündeme gelecek. GPAS İstanbul’da çok aktörlü inovasyon yöntemiyle iş modeli geliştirmeyi ve katma değer yaratarak büyümeyi tüm boyutlarıyla ele alacağız” dedi.

Dönüşümün Anahtarı: Yeşil Ekonomi Ekosistemi

Zirvede yer alan paneller; yeşil ekonominin temelleri ve geleceğinden, ekosistem aktörlerinin yenilikçi ürünleri ve üretim ekonomisine olumlu etkileri, sermaye ve finans ürünlerinin girişimcilere sağladığı faydalara kadar birçok önemli başlığa ev sahipliği yapacak.

Yeşil Kuğular kitabının yazarı ve sürdürülebilir kalkınmanın otoritesi olarak bilinen John Elkington GPAS İstanbul’da keynote konuşmacı olarak yer alacak. Küresel önceliklerde oluşabilecek değişimden sağlam ve daha güçlü çıkmak üzerine stratejiler geliştiren Elkington, “Rejeneratif kapitalizmde yaklaşan patlama” temasıyla yarının dünyayı kurtaran “Yeşil Kuğularına” dönüşme yollarını vurgulayacak.

Avrupa’nın en büyük teknoloji girişimciliği ve yatırımcı topluluğu olan Tech Tour ise Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi’nde “Yeşil Ekonomide Avrupa’nın En Geniş Ağı” başlıklı bir panelle finansman ve iş birliği çerçevesinde öngörüler sunacak. Daha birçok kıymetli katılımcının yer aldığı açık oturumlar ve paneller ile yoğun bir akışa sahip olan GPAS İstanbul, dönüşümün anahtarı yeşil ekonomi ekosistemine rehberlik etmek için gün sayıyor.

Letven Capital Hakkında

2019’da kurulan girişim sermayesi portföy yönetimi şirketi Letven Capital; fikir, başlangıç, büyüme, ileri aşama ve kurumsal firma seviyesinde her biri alanında önemli etkiye sahip girişimlere yatırımlar gerçekleştiriyor.

Letven Capital farklı alanlarda sahip olduğu fonlar ile adından söz ettiriyor. TARS; tarım, gıda ve teknolojileri fonu. MİLRES; yenilebilir enerji, robotik ve otomasyon teknolojileri fonu. CODE; finansal teknolojiler fonu. GENIUS; endüstride verimlilik ve yeşil teknolojiler fonu. RETINA; gayrimenkul teknolojileri fonu. PREO; mobilite ve teknolojileri fonu. Kurumsal stratejik ekosistem iş birliği yaptığı TİMUS ve SOFA ile birlikte beşinci yılında 5 milyar TL fon büyüklüğü değerine ulaştı. Türkiye’nin en büyük yedi girişim sermayesi fonundan biri olan Letven Capital, robot teknolojileri tarafında Altınay Robotik, savunma ve havacılık alanında Altınay Savunma Teknolojileri, finansal teknolojiler alanında Linktera, tarım gıda ve teknolojileri alanında Alova Farm, Bridgesoft, Agromini, tarımsal fintek alanında Hasfin, eğitim teknolojileri alanında Z-Tech ve BOBU, yenilenebilir enerji ve şarj işletmeciliği alanında Getaşarj, batarya ve güç elektroniği alanında E-Mobitech, Altınay Elektromobilite, e-ticaret alanında Bloom&Fresh başta olmak üzere 25 girişime 72 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

GPAS İstanbul Hakkında

GPAS İstanbul, ‘insani finans’ yaklaşımını esas alan, sermayeyi üretimle, yatırımla büyüten, bir ihtiyacı çözmek için çok aktörlü inovasyon ile, değer oluşturarak markalaştırmayı amaçlayan ezber bozan fikir liderlerini, bilim insanlarını, yatırımcıları, finansal ürün geliştiricileri, bürokratları, girişimcileri, sanatçıları, tasarımcıları, müşterileri bir araya getiren bir ekosistem ekonomisi etkinliğidir.

GPAS İstanbul; söz konusu ekosistemdeki tüm aktör ve araçların buluştuğu, bilgi, birikim, tecrübe, soru ve sorunların paylaşıldığı, yetki ve fikir sahipleriyle, üretim ve yatırımı destekleyecek projelerin iş modellerinin üretildiği, soruların cevaplanması, sorunların giderilmesi için aksiyonların alındığı, girişimcilerin, proje ve fikir sahiplerinin, yatırımcı ve girişim sermayesiyle buluştuğu, söz konusu ekosistemin sağlıklı ve sürdürülebilir çalışmasını sağlayan finansal teknolojik ürünlerin anlatıldığı, bireyin ve toplumun mutluluğunu, refahını ve çıkarlarını gözeten ekosistemin tüm boyutlarıyla ele alındığı ve organize edildiği uluslararası bir finans zirvesidir.

GPAS İstanbul ilkini 2017 yılında İstanbul Küresel Katılım Finans Zirvesi başlığıyla gerçekleştirdiği zirvenin açılış konuşmasını dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapmıştı.