Türkiye Enerji Meclisi, Bakan Yardımcısı Tancan’ın katılımı ile toplandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Enerji Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın katılımı ile Meclis Başkanı Zeki Konukoğlu başkanlığında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan Meclis Üyelerinin geniş katılımı ile bir araya geldi.​ Zeki Konukoğlu, katılımcılara teşekkür ederek gündemi başlattı. […]

Türkiye Enerji Meclisi, Bakan Yardımcısı Tancan’ın katılımı ile toplandı
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma4 Ekim 2021 23:18
  • Güncelleme6 Ekim 2021 13:19

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Enerji Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın katılımı ile Meclis Başkanı Zeki Konukoğlu başkanlığında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan Meclis Üyelerinin geniş katılımı ile bir araya geldi.​

Zeki Konukoğlu, katılımcılara teşekkür ederek gündemi başlattı.

Zeki Kıvanç açılış konuşmalarında, TOBB Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu adına Abdullah Tancan’a katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunarak, enerji sektörünün problemlerinden aktardı.

Meclisi Üyeleri ile istişarelerde bulunan Abdullah Tancan, enerji konusunda dışa bağımlılığın azaltılması ve enerji arzının öneminden bahsetti. Bu kapsamda kaynak çeşitliliğinin hakkında açıklamalarda bulunan Tancan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ve yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi verdi.

Meclis Danışmanı Kemal Uslu 2021 yılı elektrik piyasasında yaşanan gerçeklemeler hakkında Meclise sunum yaptı. Uslu sunumunda; kurulu güç ve üretimin kaynak bazında değerlendirmesi, su gelirleri, hidrolik santraller ve ithal yakıt gibi sektörü ilgilendiren konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Enerji Meclisi Komite Başkanları; Mithat Cem Aşık; kapasite mekanizmaları, ithal kömür santralleri, yenilenebilir enerji santralleri, Burak Kuyan, doğal gaz ve kömür fiyatları, uzun vadeli planlar ve Mustafa Özge Özden; yatırım ve planlı bakım gerçekleşmeleri ve ihracat talepleri hakkında Meclise bilgi verdi.