TOBB Türkiye Madencilik Meclisi sektörün güncel konularını masaya yatırdı

İbrahim Halil Kırşan başkanlığında toplanan TOBB Türkiye Madencilik Meclisi’nde sektörün güncel konuları ele alındı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Madencilik Meclisinin genişletilmiş toplantısı, Meclis Başkanı İbrahim Halil Kırşan’ın Başkanlığında kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla, sektördeki son gelişmeleri görüşmek üzere elektronik ortamda gerçekleştirildi. ​

UMREK VE YERMAM ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ

TOBB Türkiye Madencilik Meclis Başkanı İbrahim Halil Kırşan gerçekleştirdiği açılış konuşmasında toplantıya davet edilen yeni dönem UMREK üyelerine tebriklerini ileterek, bir önceki dönem UMREK üyelerine de katkılarından dolayı teşekkürlerini etti. Kırşan, TOBB’u temsilen kendisinin de aralarında bulunduğu UMREK’te yeni dönemde de başarılı çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Toplantıya davet edilen UMREK üyelerinden Prof. Dr. Atiye Tuğrul, Akan Gülmez, Recep Bildik, Veli Doğan, Kadem Ekşi ve Cem Yüceer meclis üyelerine kendilerini tanıtarak UMREK hakkında değerlendirmelerde bulundular.

UMREK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Atiye Tuğrul ise “UMREK (Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu) ile İlgili Gelişmeler” konulu sunumu ile UMREK işleyişi ve çalışmalarına dair meclis üyelerine detaylı bilgi aktardı. Tuğrul sunumunda UMREK’in kurulduğu 2012-2020 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmalara, kuruluş amacına, UMREK Kodunun Kapsamına ve İlkelerine, UMREK VE YERMAM yapısına, CRISCO ile ilişkilere değindi.

Yerbilimleri, Maden ve Metalürji Profesyonelleri Birliği (YERMAM) Başkanı Halit Semih Demircan gerçekleştirdiği detaylı sunumla YERMAM ve işleyişi hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Demircan sunumda YERMAM’ın kuruluş ve amacı, yapısı, işleyişi ve Planlar çalışmalar hakkında detaylara yer verdi.

TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Danışmanı Nevzat Kavaklı da bir önceki toplantıda gündeme getirilen “Orman İzin Süreçleri ve İzin Bedellerine İlişkin Sorunlar ve Yurtdışı Uygulamaları” konusunda detaylı bir çalışma yaparak hazırladığı sunumu meclis üyeleri ile paylaştı.

Sunumların ardından meclis üyelerine ve diğer katılımcılara söz verilerek, konulara ilişkin değerlendirmeleri alındı.