Rüzgâr’da 320 MW’lık kapasite yarışmasında rekor fiyat

 2015 Nisan ayında önlisans başvurusu alınan 3 bin MW’lık RES kapasite tahsisinin 710 MW’lık kısmı için yapılması planlanan ve 3 gün boyunca devam edecek yarışmalardan ilk gün oturumları tamamlandı. İlk gün oturumunda Aksaray-Kırşehir-Niğde bölgesi için verilen -1,15 dolar cent/kWh teklif ihalelerde verilen en düşük teklif oldu. Toplam 4 turda gerçekleştirilen RES yarışmaları, Kayseri Bölgesi, Adana Bölgesi, Ankara-Kırıkkale- Çankırı Bölgesi ve Aksaray- Kırşehir- Nevşehir Bölgesi için gerçekleştirildi.

 

 KAYSERİ BÖLGESİ

 

TEİAŞ’ın rüzgar lisans kapasite tahsis ihalesinde kilovatsaat başına eksi fiyat teklifi Esengüç Enerji’den geldi.
İhalede Kayseri Bölgesi için proje geliştiren Esengüç Enerji, kWh başına eksi fiyat teklif etti. -0.01 dolar cent/kWh teklif sunan Esengüç’ten sonra en düşük teklifler, 1.70 dolar cent/kWh ile Cansev Enerji’den ve 2.90 dolar cent/kWh ile Enerjisa’dan geldi. Esengüç ile Cansev’in teklif bölgeleri aynı olduğu için 15 MW’lik bağlantı hakkını Esengüç alacak.

 

Toplam 80 MW’lik Kayseri bölgesi için geriye kalan 65 MW’lik kısım Enerjisa’ya tahsis edilecek.

 

ADANA BÖLGESİ

 

İhalenin 2. Turu Adana bölgesindeki 120 MW’lık kapasite için gerçekleştirildi.

 

Bağlantı haklarını 4 firma paylaştı. AKDENİZ Enerji 60 MW kapasiteyi 4,74 dolar cent/kWh, CGN Enerji 32 MW kapasiteyi 4,78 dolar cent/kWh, ATASA Enerji 23,4 MW kapasiteyi, 5,00 dolar cent/kWh, GÜNYELİ RES Enerji 4,6 MW kapasiteyi, 5,12 dolar cent/kWh ile kazanan şirketler oldu.

 

ANKARA-KIRIKKALE-ÇANKIRI

 

Yarışmanın 3. turu çekişmeli mücadeleye sebep oldu. Ankara-Kırıkkale-Çankırı bölgesindeki 60 MW’lık kapasite için verilen en düşük teklif -0,12 dolar cent/kWh ile Kires Elektrikten geldi. Ancak Kires Elektrik, 60 MW’lık kapasitenin 25 MW’ını -0,12 dolar cent/kWh ile kazanmasına rağmen kabul etmedi. Bunun üzerine Jüpiterges Elektrik ve Simge Res şirketleri arasında tekrar yarışma yapıldı. 60 MW’lık kapasitenin 20 MW’ını 4,18 dolar cent/kWh ile Simge Res, 40 MW’ı ise 4,19 dolar cent/kWh ile Jüpiterges şirketi kazandı.

 

AKSARAY-KIRŞEHİR-NEVŞEHİR

 

İlk günün 4. ve son turu Aksaray-Kırşehir-Niğde bölgesi için gerçekleştirildi. Bölgedeki 60 MW’lık kapasitenin tamamını , -1,15 dolar cent/kWh ile Res Anatolia kazandı.

 

Galeri için tıklayınız…